Kryefaqja Shendeti a-z I Infeksionet vaginale, simptomat që nuk duhet të injoroni

Infeksionet vaginale, simptomat që nuk duhet të injoroni

0
Shpërndaje

Një infeksion vaginal është një infeksion i vaginës me simptoma të ngjashme me një IST. Nuk është një IST. Infeksioni shkaktohet zakonisht nga një kërpudhë (kandida) ose nga baktere (vaginoza bakteriale).

Ju mund të parandaloni shumicën e infeksioneve vaginale nëse ju kujdeseni për vaginën tuaj.
Antibiotikët dhe stresi mund të shkaktojë gjithashtu infeksione vaginale. Merrni antibiotikë vetëm kur është e nevojshme.

Ju mund të keni një infeksion vaginal nëse keni një ose më shumë të simptomave të mëposhtme:

  • rrjedhje vaginale që është ndryshe nga zakonisht:
    • rrjedhje lëngjesh që vijnë erë të keqe;
    • shumë rrjedhje që ngjan me ujin ose e bardhë dhe e thërrmueshme.
  • dhimbje gjatë marrëdhënies seksuale;
  • acarim, kruajtje ose skuqje të vaginës dhe zonës rreth saj;
  • dhimbje kur urinoni;
  • ënjtje të buzëve gjinore.

Nëse mendoni se keni një infeksion vaginal, flisni me një mjek. Një infeksion vaginal mund të trajtohet lehtësisht. Mjeku ju jep juve një recetë për një ilaç ose krem.

Burimi: JoTabu.al

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here