Kryefaqja Lifestyle Intoleranca ndaj laktozës/ Simptomat dhe trajtimi

Intoleranca ndaj laktozës/ Simptomat dhe trajtimi

0
Shpërndaje

Intoleranca ndaj laktozës është një çrregullim në të cilin një person nuk është në gjendje të tresë plotësisht laktozën, një karbohidrat i thjeshtë i pranishëm në qumështin e të gjithë gjitarëve dhe në derivatet e tij. Kjo është për shkak të niveleve të ulëta të një enzime të quajtur laktazë që është përgjegjëse për tretjen e laktozës. Intoleranca ndaj laktozës është një gjendje shumë e zakonshme – që prek afërsisht 50-70 % te njerezve ne vende te ndryshme.

Simptomat

Kur konsumojmë qumësht, simptomat mund të variojnë nga të lehta në shqetësuese. Simptomat e intolerancës ndaj laktozës përfshijnë diarre, gazra, dhimbje barku dhe fryrje. Simptomat ndryshojnë midis individëve për shkak të niveleve të ndryshme të uljes së laktazës së zorrëve dhe zakonisht varen nga sasia e laktozës së gëlltitur.

Trajtimi

Trajtimet për intolerancën ndaj laktozës përfshijnë suplemente enzimash për të ndihmuar në zbërthimin e laktozës dhe zëvendësimin e qumështit të zakonshëm me qumësht pa laktozë ose ushqime pa qumësht. Është e rëndësishme të identifikohen gjithashtu ndryshimet midis intolerancës ndaj laktozës, alergjisë ndaj qumështit dhe ndjeshmërisë ndaj qumështit si pjesë e diagnozës dhe trajtimit tuaj.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here