Kryefaqja Box 4 Ja cilat janë benefitet e bamjeve në shtatzëni

Ja cilat janë benefitet e bamjeve në shtatzëni

0
Shpërndaje

Bamja është një perime  plot me kalcium dhe mund t’ju ofrojë përfitime të mrekullueshme shëndetësore. Një nga këto përfitime është dhe  shtatzënia e shëndetshme.

Kjo perime është e mbushur me vitaminë C, vitaminë B dhe ndikon në parandalimin e defekteve të lindjes, si dhe ëshët një komponent i rëndësishëm në rritjen e fëmijës.

Ushqimi me bazë bamjesh këshillohet për gratë shtatzëna, për shkak të acidit folik që ka në përbërje i cili është jetik në zhvillimin e fëmijës mes javës së 4 dhe 12. Ajo përmban 123 mg kalcium dhe 216 mg kalium, të nevojshme për shëndetin e mirë të zemrës dhe qarkullimin normal të gjakut. Një filxhan bamje përmban 0.45 mg hekur i cili ndihmon në prodhimin e hemoglobinës.

bamja ndihmon në parandalimin e diabetit, pasi luan rol të rëndësishëm në kontrollimin e nivelit të sheqerit në gjak.

Ndihmon në problemet e frymëmarrjes si astma: Bamjet janë të Ja cilat janë benefitet e bamjeve në shtatzënipasura me vitaminë C e cila mund të kufizojë zhvillimin e simptomave të astmës dhe parandalon probleme më të thella.

Parandalon aneminë: Hekuri, folate dhe vitamina K, të cilat ndodhen me shumicë tek bamjet, ndihmojnë në formimin e hemoglobinës duke garantuar mbrojtje supreme kundër anemisë.

Ul kolesterolin: Bamjet, jo vetëm promovojnë shëndet të mirë ndihmojnë tretjen e ushqimit, por ulin  edhe nivelet e kolesterolit./shendeti.com.al

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here