Kryefaqja Box 4 Ja përse gjumi i tepërt është i dëmshëm për shëndetin

Ja përse gjumi i tepërt është i dëmshëm për shëndetin

0
Shpërndaje

Përshtati për gazetën “Shëndet+”: Blertina Koka

Gjumi është shpëtimtari i jetës. Trupi ynë nuk funksionon siç duhet nëse e privojmë nga gjumi. Nëse nuk flini mjaftueshëm gjatë natës, ju rrezikoheni të bëheni obezë, të keni probleme me zemrën dhe shumë sëmundje të tjera. E dinit se gjumi i tepërt gjithashtu është i dëmshëm për shëndetin?gjume

Sipas ekspertëve të gjumit, ju duhet të flini 7 deri në 9 orë gjumë në natë. Nëse flini më shumë ose më pak, ju vini në rrezik shëndetin tuaj.

Këto janë disa nga pasojat shëndetësore nëse flini më shumë se 9 orë çdo natë:

  • Mund të hyni në depresion.
  • Gjumi i tepërt bën që truri të vjetrohet më shpejt.
  • Do të keni vështirësi të ngeleni shtatzënë
  • Mund të shtoni në peshë.
  • Gjumi i tepërt mund të shkaktojë diabet.
  • Mund të keni dhimbje shpine.
  • Do të ndiheni të përgjumur gjatë ditës.

Burimi: Health Digezt / https://shendeti.com.al/

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here