Kryefaqja Lifestyle Ja pse hurmat bëjnë mirë për shëndetin e zemrës

Ja pse hurmat bëjnë mirë për shëndetin e zemrës

0
Shpërndaje

Njerëzit që hanë hurma mund të përmirësojnë shëndetin e zemrës. Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në të gjithë botën dhe ndikon negativisht në jetën e miliona njerëzve.

Kombinimi i fuqishëm i lëndëve ushqyese që gjenden tek hurmat i bën ato një zgjedhje të shkëlqyeshme për përmirësimin e shëndetit të zemrës. Hurmat përmbajnë antioksidantë flavonoide, duke përfshirë quercetin dhe kaempferol.

Konsumimi i një diete të lartë në flavonoide është e lidhur me një rrezik të zvogëluar të sëmundjes së zemrës në disa studime. Për shembull, një studim në mbi 98,000 njerëz zbuloi se ata me marrjen më të lartë të flavonoideve kishin 18% më pak vdekje nga çështje të lidhura me zemrën, krahasuar me ata me marrjen më të ulët.

Dietat e pasura me ushqime të pasura me flavonoid mund të mbështesin shëndetin e zemrës duke ulur presionin e gjakut, duke zvogëluar kolesterolin “e keq” LDL dhe duke ulur inflamacionin.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here