Kryefaqja Lifestyle Ju dridhen duart? Mësoni disa nga arsyet kryesore

Ju dridhen duart? Mësoni disa nga arsyet kryesore

0
Shpërndaje

Dridhja e vetvetishme: Ky çrregullim nervor është arsyeja më e zakonshme që filxhani juaj i kafesë nuk do të qëndrojë i palëvizur ndërsa e mbani atë. Nuk ka një shkak të qartë, por ndonjëherë gjurmohet në një ndryshim në një gjen. Nëse simptomat tuaja janë të lehta, mund të mos keni nevojë për trajtim. Nëse ata pengojnë detyrat e përditshme ose punën tuaj, mund t’ju duhen ilaçe, terapi profesionale ose kirurgji.

Sëmundja e Parkinsonit: Kur keni këtë gjendje, dora juaj dridhet sepse qelizat e trurit që u thonë muskujve tuaj të lëvizin dëmtohen. Dridhja zakonisht fillon nga njëra anë, por me kalimin e kohës mund të përhapet në anën tjetër. Ju gjithashtu mund të lëvizni më ngadalë, të keni probleme me ekuilibrin ose të zbuloni se krahët dhe këmbët tuaja janë ngurtësuar. Trajtimi kryesor për dridhjet e Parkinsonit është mjekimi dhe ndonjëherë operacioni për kontroll më të mirë të muskujve.

Skleroza e shumëfishtë (MS): Kjo gjendje dëmton një shtresë në nervat tuaj të quajtur myelin. Kur kjo ndodh, ju mund të keni simptoma që përfshijnë dridhje në duar ose pjesë të tjera të trupit tuaj. Mjekësia është mënyra më e zakonshme për ta trajtuar atë. Një terapist fizik ose profesional mund t’ju ndihmojë të mësoni mënyra për të menaxhuar simptomat tuaja.

Tiroide tepër aktive (hipertiroidizëm): A i keni kontrolluar nivelet e hormoneve tiroide kohët e fundit? Dridhja e duarve mund të jetë shenjë e hipertiroidizmit. Kjo do të thotë që gjëndra juaj tiroide po punon shumë fort dhe po i jep shpejtësi rrahjeve të zemrës. Ju gjithashtu mund të vini re se humbni peshë pa u përpjekur, jeni të ndjeshëm ndaj dritës, keni një rrahje zemre të shpejtë dhe keni probleme me gjumin. Një test i thjeshtë gjaku do t’ju ndihmojë ju dhe mjekun tuaj të kuptoni se çfarë po ndodh.

Shumë Kafeinë: Nuk mund të bëni pa kafen tuaj të mëngjesit? Pini një ose dy filxhan, pastaj shkëputeni veten. Kafeina është një stimulues, kështu që i njëjti kimik natyral që ju ndihmon të zgjoheni do t’ju dridhen edhe duart nëse keni shumë. Kafja nuk është fajtori i vetëm. Ju gjithashtu mund të gjeni kafeinë në ilaçet për dhimbje koke pa recetë, çokollatë dhe disa pije të gazuara.

Tërheqja e alkoolit: Nëse keni një varësi ndaj alkoolit, mund të keni simptoma që përfshijnë dridhje të duarve kur të hiqni dorë. Fillon 10 orë pas pijes suaj të fundit dhe mund të zgjasë disa javë. Disa programe detoksifikimi përdorin ilaçe për t’ju ndihmuar të menaxhoni simptomat e tërheqjes.

Mungesa e gjumit: Nuk mund të presësh që një makinë të funksionojë nëse nuk i jep gaz. Dhe nuk mund të prisni që truri juaj të dërgojë mesazhe në të gjitha vendet e duhura pa gjumë. Kur nuk mbyllni mjaftueshëm sytë, kjo mund të bëjë që truri juaj të thotë gabimisht që duart tuaja të dridhen. Për fat të mirë, ju mund të permiresoni situaten duke fjetur me mire për t’u kthyer në duar të qëndrueshme.

Sheqeri i ulët në gjak: Nervat dhe muskujt tuaj fuqizohen nga sheqeri në gjak. Kur nuk ngopen, ju thonë duarve të dridhen. Sheqeri i ulët në gjak mund të shkaktohet nga diabeti, disa medikamente, alkooli i tepërt ose ushqimi i pamjaftueshëm. Një mjek mund t’ju ndihmojë të kufizoni se çfarë po ndodh dhe pse.

Stresi: Kur diçka ju streson, si për shembull mbajtja e një fjalimi ose shikimi i një filmi të frikshëm, nervat tuaja mbingarkohen. Ju dridhen duart dhe zemra juaj rreh shpejt. Dridhja do të largohet kur të kalojë stresi. Provoni teknikat e lehtësimit të stresit si frymëmarrja e thellë ose meditimi.

Medikamente të caktuara: Dridhja e duarve është një efekt anësor i zakonshëm i shumë llojeve të ndryshme të barnave me recetë. Ndër më të zakonshmet janë ilaçet për gjendjen shpirtërore, krizat, migrenën, neuropatinë dhe astmën. Disa antihistaminike gjithashtu shkaktojnë këtë problem.

Pirja e duhanit: Megjithëse disa njerëz e bëjnë këtë sepse shpresojnë se do të lehtësojë stresin, pirja e duhanit mund të shkaktojë ankth. Nikotina, droga e varur në duhan, hyn në qarkullimin e gjakut dhe e bën zemrën tuaj të rrahë më shpejt. Kjo mund t’ju bëjë të ndiheni të shqetësuar dhe t’ju dridhen duart. Bisedoni me mjekun tuaj për të marrë ide se si të lini duhanin.

Mungesa e vitaminës B12: B12 luan një rol të madh në mbajtjen e sistemit tuaj nervor të shëndetshëm. Nëse nuk hani mish ose vezë, nuk pini qumësht ose nëse merrni medikamente të caktuara, mund të keni nivele më të ulëta se normale të kësaj vitamine. Kjo mund të shkaktojë që duart tuaja të dridhen ose t’i bëjë krahët dhe këmbët tuaja të ndjehen të mpirë dhe ndjesi shpimi gjilpërash. Mjeku juaj mund t’ju tregojë nëse keni nevojë të merrni suplemente.

Feokromocitoma: Kjo është një fjalë e gjatë për një tumor të rrallë që rritet në gjëndrën mbiveshkore. Megjithëse tumori është zakonisht beninj, ai e bën presionin tuaj të gjakut të rritet shumë. Mund t’ju bëjë të dridheni, si dhe të shkaktojë djersitje të madhe, gulçim dhe dhimbje koke. Tumori gjithashtu mund të çojë në sëmundje të zemrës dhe goditje në tru, kështu që është më mirë ta hiqni atë me operacion.

Çrregullime të mëlçisë: Dridhja është një simptomë e disa çrregullimeve të mëlçisë, si sëmundja e Wilson. Në këtë gjendje gjenetike, një grumbullim i bakrit në trupin tuaj dëmton mëlçinë dhe trurin tuaj. Ju gjithashtu do të ndiheni të lodhur dhe do të keni verdhëz – një nuancë e verdhë në sytë dhe lëkurën tuaj. Mjekët e trajtojnë sëmundjen e Wilson me ilaçe dhe ndryshime në dietë.

Çrregullime të trurit: Nëse keni pasur një goditje në tru ose një dëmtim traumatik të trurit, muskujt në duart tuaja mund të kenë mendjen e tyre. Pyesni mjekun tuaj për mjekimin ose terapinë profesionale për të menaxhuar dridhjet. Dhe largohuni nga kafeina, nikotina ose çdo gjë tjetër që i përkeqëson. /Prevention

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here