Kryefaqja Box 6 Keni cikël menstrual të dhimbshëm? Ja disa këshilla/trajtime që mund t’i bëni...

Keni cikël menstrual të dhimbshëm? Ja disa këshilla/trajtime që mund t’i bëni në shtëpi

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip: Daniela Burnazi

Trajtimet në shtëpi mund të jenë të dobishme për lehtësimin e menstruacioneve të dhimbshme.

Ja disa këshilla që mund të ju vijnë në ndihmë:

  • Përdorni një shishe me ujë të ngrohtë/ ose jastik të ngrohtë në pjesën e fundit të barkut.
  • Bëni masazh të lehtë barkut
  • Bëni dush me ujë të ngrohtë për disa minuta
  • Hani vakte të lehta, jo ushqime të rënda
  • Praktikoni teknika relaksimi të tilla si joga dhe meditim
  • Merrni medikamente anti-inflamatore, të tilla si paracetamol apo ibuprofen
  • Merrni vitamina dhe suplemente gjatë ciklit si Vitaminë B6, vitaminë B1, acide yndyrore omega-3, kalcium, magnez.
  • Mbajini këmbët e ngritura mbi jastëk derisa të qetësoheni
  • Mos konsumoni shumë ushqime të pasura me kripë, sheqer apo kafeinë në mënyrë që të parandaloni fryrjen e barkut./ shëndeti.com.al / HealthLine

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here