Kryefaqja Lifestyle Këshilla për mëngjesin: si ta bëni zgjimin më të lehtë?

Këshilla për mëngjesin: si ta bëni zgjimin më të lehtë?

0
Shpërndaje

Filloni gradualisht:

Nuk duhet të bëheni rob i shtratit kur dielli lind: Ju duhet të mësoni t’i doni mëngjeset tuaja. Edhe ndryshimet e vogla në rutinën tuaj mund të rrisin gjendjen shpirtërore dhe energjinë tuaj. Pulitni pak sytë që mund t’ju ndihmojë të hapni ato. Kur jeni të çlodhur mirë, nuk është shume problem për t’u ngritur nga shtrati për t’u ngritur.

Vendosni alarmin me zile për t’u ngritur

Një orë alarmi me dritë mund të ndihmojë që të mos shqetësohesh nga zhurma e ziles. Dhe mund të jetë më pak e bezdiseshme se sa një alarm i zhurmshëm. Kur shkoni në shtrat në të njëjtën kohë çdo darkë, do ta mbani orën e brendshme të trupit tuaj në sinkron. Kjo ju bën më vigjilent në mëngjes.

Sapo të zgjoheni, hapni perdet ose grilat. Ose dilni jashtë në ballkon. Drita natyrale e bën trurin të funksionojë dhe e mban orën e trupit në ritmin e duhur. Nëse është dita e zymtë, ndizni dritat.

Për të frenuar dëshirën tuaj për të qëndruar nën mbulesa, planifikoni diçka që e prisni me padurim çdo mëngjes. Ju mund të lexoni faqen tuaj të preferuar të librit, të gazetës ose te hani një mëngjes të shijshëm ose të shkoni në një shëtitje në një park. Çdo gjë që ju ngacmon ose ju sjell kënaqësi ju ndihmon të zgjoni trurin tuaj dhe ju bën më pak të përgjumur.

Merrni kafen tuaj

Kafeina prodhon kimikate të trurit si serotoninë dhe dopaminën. Ato rritin gjendjen tuaj shpirtërore, nxisin nivelin e energjisë dhe ju ndihmojnë të përqendroheni. Nëse nuk doni kafe, pini një filxhan çaj të zi ose jeshil. Ata kanë kafeinë plus komponime të tjera të shëndetshme.

Programoni një seancë të gjimnastikës së mëngjesit

Kërcime të lehta ose një shëtitje e shpejtë mund të rregullojë qarkullimin e gjakut dhe rigjenerojë sistemin nervor. Do të ndiheni më të çliruar në moment – dhe më të shkathet për orë të tëra.

Hani mëngjesin tuaj

S’keni oreks? Mundohuni të hani një vakt të vogël në mëngjes sidoqoftë. Edhe një kafshim i lehtë, si një vezë me një copë kek ose një filxhan kos me kornfleks, i jep trupit tuaj energjinë që i nevojitet për aktivitet. Ngrënia e mëngjesit ju ndihmon gjithashtu të përqendroheni.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here