Kryefaqja Fitness Kjo është ajo që ndodh me trupin tuaj kur hidheni me litar,...

Kjo është ajo që ndodh me trupin tuaj kur hidheni me litar, çdo ditë nga 3 minuta

0
Shpërndaje

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur hidheni me litar çdo ditë, nga 3 minuta ?

  • Gjendja fizike, koordinimi, shpejtësia dhe forca juaj do të përmirësohen. Përveç kësaj, rritet edhe forca e lëvizjes së këmbëve dhe e kërcimit, gjë që është veçanërisht e rëndësishme për sportistët.
  • Humbisni peshë. Nëse hidheni 10 minuta me litar, digjni po aq kalori sa do digjnit për 30 minuta vrapim. Përveç kësaj, rritet djegia e yndyrës.
  • Këmbët, barku dhe vithet bëhen më të forta dhe më të lidhura. Kërcimi me litar është një ushtrim i shkëlqyer për të patur një trup të tonifikuar.
  • Ritmi, fuqia reaktive dhe ndjenja juaj e ekuilibrit përmirësohen.
  • Lëkura juaj bëhet më e pastër. Kërcimi me litar përmirëson qarkullimin e gjakut në lëkurën tuaj, gjë që e bën atë më të pastër.
  • Bëni një gjumë më mirë. Studimet tregojnë se personat që bëjnë rregullisht sport, flenë më mirë dhe më qetë.

Burimi: https://www.gesundheitsfakten.net/ 

Përshtati në Shqip: Marsida Bregasi

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here