Kryefaqja Box 6 Mënyra më e mirë për të ulur trigliceridet (yndyrat në gjak)

Mënyra më e mirë për të ulur trigliceridet (yndyrat në gjak)

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’

Jetesa dhe ushqyerja e shëndetshëm janë kryesoret për uljen e triglicerideve:

Humbisni peshë. Nëse jeni mbipeshë, humbja e 2-5 kg mund t’ju ndihmojë të ulni trigliceridet. Motivoni veten duke u fokusuar tek benefitet e rënies në peshë, si më shumë energji dhe shëndet më i mirë.

Pakësoni kaloritë. Mos harroni që kaloritë e tepërta konvertohen në trigliceride dhe ruhen su yndyra. Duke pakësuar kaloritë ju ulni nivelin e triglicerideve.

Shmangni ushqimet e përpunuara dhe me sheqerna të shtuar – Karbohidratet e “lehta”, si sheqeri dhe ushqimet e bëra me miell të bardhë, mund të rrisin trigliceridet.

Kufizoni konsumimin e alkoolit – Alkooli ka shumë kalori dhe sheqer, dhe ndikon në rritjen e triglicerideve. Edhe në sasi të vogla, alkooli mund të rrisë nivelet e triglicerideve.

Ushtrohuni rregullisht. Mundohuni të bëni të paktën 30 minuta në ditë aktivitet fizik. Duke u ushtruar rregullisht ju mund të ulni nivelet e triglicerideve dhe rrisni kolesterolin e “mirë”. Bëni një shëtitje në park, ngjisni shkallët kur shkoni për në punë, praktikoni ndonjë lloj sporti etj.

“Stela Sport Center” është një qendër sportive ku ofrohen kurse noti, zumba, kickboxing, kërcim Kangoo etj, për fëmijë dhe të rritur.

Për çdo interesim, ju lutemi të kontaktoni “Te Stela Sport Center” në 067 20 333 10 , “Te Stela Sport” ose në Facebook: “Te Stela”. 

Trigliceridet (yndyra në gjak), kur konsiderohen të larta dhe rreziqet që mbartin?

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here