Kryefaqja Box 4 Mungesa e magnezit, çfarë sjell?

Mungesa e magnezit, çfarë sjell?

0
Shpërndaje

Blerina Bombaj

Magnezi është një mineral i përfshirë në qindra reaksione biokimike në organizmin tonë. Ai është i domosdoshem për lodhja ne puneshumë funksione fiziologjike.

Shenjat e mungesës së magnezit janë:

  • Lodhje
  • Dobësi
  • Irritim
  • Nervozizëm
  • Konfuzion
  • Çrregullim hormonal
  • Probleme të tretjes
  • Mungesë gjumi
  • Ritëm i çrregullt i zemrës
  • Tension muskular dhe ngërçe

Ushqime të pasura me magnez janë: spinaqi, frutat e thata, bizelet, gruri, bananet, çokollata e zezë etj.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here