Kryefaqja Mjekësi Alternative Panxhari, ushqimi ideal për pranverën

Panxhari, ushqimi ideal për pranverën

0
Shpërndaje

Blerina Bombaj, dietologe

Me ngjyrën e tij të kuqe dhe shijen e ëmbël, panxhari është përbërësi ideal i sallatave të pranverës.

Panxhar rrepaPërmbajtja në “betaine” i jep panxharit merita si “pastrues” i gjakut duke mbrojtur arteriet dhe duke furnizuar trurin me lëndë ushqyese, të cilat nuk i prodhon dot vetë. Panxhari është i pasur në vitaminë C, acid folik, hekur dhe shumë antioksidantë.

Këshillë: konsumojeni panxharin së bashku me gjethet, ato përmbajne akoma më shumë hekur! Gratë shtatzënë përfitojnë më shumë se kushdo nga konsumi i panxharit!

Ide gatimi: provoni ta vendosni në letër alumini dhe ta piqni në furrë për rreth 1-1,5 orë. Kombinimi me qiqra bën që të përthithen maksimalisht përbërësit e njëri-tjetrit!

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here