Kryefaqja Dieta Plot shëndet! 6 farat me fuqi shëruese

Plot shëndet! 6 farat me fuqi shëruese

0
Shpërndaje

Farat chia

Farat chia listohen tek “super-ushqimet” për një arsye të rëndësishme: Mund të jenë të vogla, por janë të pasura me një sërë vlerash ushqyese.

Vetëm 1 lugë çaji fara chia përmban 69 kalori, 5 gramë fibra, 4 gramë yndyra dhe 2 gramë proteina.

Me origjinë nga Meksika dhe Guatemala, farat chia—i.e., Salvia hispanica L., pjesë e familjes së mentes, janë përdorur që në lashtësi jo vetëm si ushqim, por edhe në mjekësi dhe produktet kozmetike.

Ato mund të forcojnë kockat falë përbërjes së lartë në fibra dhe magnez, mbrojnë shëndetin e zemrës falë acideve yndyrore omega 3 dhe ndihmojnë në rënien në peshë.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here