Kryefaqja Lifestyle Pse kur stërvitemi kemi nevojë për fruta?

Pse kur stërvitemi kemi nevojë për fruta?

0
Shpërndaje

Nëse keni nevojë për fruta gjatë një stërvitje, kjo mund të jetë për shkak se:

Trupi juaj ka nevojë për karbohidrate.

Gjatë stërvitjes, veçanërisht nëse është një aktivitet kardio-intensiv, si vrapimi ose çiklizmi, trupi punon me glukozë nga karbohidratet, thotë Julia Denison, një dietologe e regjistruar e specializuar në ushqimin sportiv. “Nëse ju mungojnë karbohidratet e mjaftueshme për stërvitjen tuaj, trupi do ta njohë këtë dhe do të kërkojë atë që i nevojitet,” thotë Denison. Frutat janë një burim i mirë i karbohidrateve “që trupi ynë mund t’i tresë lehtë dhe t’i përdorë për energji,” vëren dietologia e regjistruar Marissa Meshulam.

Jeni të dehidratuar.

Përveçse një burim i mirë i karbohidrateve, shumë fruta janë gjithashtu të pasura me ujë, thotë Meshulam. “Ne priremi të humbasim shumë ujë gjatë stërvitjes nëpërmjet djersës, dhe duke pasur parasysh se frutat janë të mbushura me ujë dhe elektrolite natyrale, është një mënyrë e shkëlqyer për të rimbushur karbohidratet, elektrolitet dhe ujin në të njëjtën kohë,” shpjegon ajo.

Keni sheqer të ulët në gjak.

Nivelet e ulëta të sheqerit në gjak bëjnë që të ndiheni të lodhur. Shenja të tjera të kësaj përfshijnë zhvillimin e një dhimbje koke gjatë stërvitjes ose fillimin e marrjes së mendve, të dridhura ose të përziera, të gjitha këto tregojnë se është koha për të ndaluar stërvitjen, për të marrë një pushim dhe për të marrë pak ujë dhe një vakt të lehtë ose fruta.

Burimi: Pop Sugar

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here