Kryefaqja Mjeku juaj Pse moti i ngrohtë rrit frekuencën e gurëve në veshka?

Pse moti i ngrohtë rrit frekuencën e gurëve në veshka?

0
Shpërndaje

Nga Alket Koroshi, mjek nefrolog

Kur moti është i ngrohtë, ka më shumë të ngjarë të dehidratoheni, gjë që rrit rrezikun e zhvillimit të gurëve në veshka. Një gur mund të jetë aq i vogël sa një kokërr rërë ose aq i madh sa një bizele.

Kur trupi është i dehidruar, ka edhe më pak rrjedhje të urinës përmes ureterëve (tubi midis veshkës dhe fshikëzës) që është një faktor i rëndësishëm në lëvizjen e gurëve në veshka përmes kësaj rruge kalimi.

Gurët në veshka mund të shkaktojnë dhimbje të tmerrshme kur kalojnë përmes uretrës. Dhimbja  mund të ndihet në pjesën e poshtme të shpinës dhe në ije.

Simptomat shtesë të gurëve në veshka përfshijnë:

  • Gjak në urinë
  • Të përziera
  • Ethet dhe dridhjet
  • Të vjella

Nëse keni pasur gurë në veshka, ka 50 për qind mundësi që të mund të bëni përsëri brenda pesë viteve në vijim. Sidoqoftë, mund të merrni disa masa paraprake për të ulur rrezikun ose për të parandaluar zhvillimin e gurëve.

Mënyrat për të parandaluar gurët në veshka përfshijnë:

  • Të pini të paktën tetë deri në dymbëdhjetë gota ujë çdo ditë për të holluar urinën
  • Kufizoni kripën
  • Kufizoni mishin e kuq, sidomos mishit të organeve të brendshme.
  • Pirja e limonadës pa sheqer ose limonit si citrat do të parandalojë formimin e gurëve

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here