Kryefaqja Lifestyle Pyet mjekun: Si mund të kurohet myku i lëkurës

Pyet mjekun: Si mund të kurohet myku i lëkurës

3
Shpërndaje
Young woman touching her injured hand

Si mund të kurohet kandidoza ose myku i lëkurës në zonat e artikulacionit patelo-femural dhe femurit?

Përgjigjet Selman Lirza, mjek dermatolog pranë Poliklinikës së Specialiteteve Nr.3, Tiranë.

Ndoshta pacienti e ngatërron me ndonjë sëmundje tjetër, të tillë si hiperkeratoza apo psoriaza, pasi në pjesën e artikulacioneve, sidomos atë të jashtme, nuk ndodh të krijohen mykoza. Ndoshta në pjesën e brendshme, ku palosen artikulacionet, në raste shumë të rralla edhe mund të ndodhë, por që rasti duhet parë/ ekzaminuar për të dhënë një përgjigje përfundimtare.

3 Komente

  1. Pershendetje. Jam nje zonje 38 vjecare dhe kohet e fundit me kane dale kokrra ne koke, ne kurriz, ne shpatulla. Doktoret me kane thene per psoriaze, kam marre edhe mjekime por kane kaluar 6 muaj dhe asnje rezultat. Gjithashtu kam edhe dhimbje kycesh. A ka lidhje kjo me mykun e lekures? Faleminderit.

  2. vuaj prej vitesh nga nje myk qe kur e kam ne gishtat e kembes dhe e mjekoi ai shkon ne pjesen e thembres e mjekoi serish dh e sikoi se ka perfunduar ne fesh pra edhe pse e mjekoi forcerisht ai gjen nje mundesi per te dal. gjithsesi ju faleminderit

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here