Kryefaqja Lajme te tjera Sa kalcium na duhet për të luftuar osteoporozën?

Sa kalcium na duhet për të luftuar osteoporozën?

0
Shpërndaje

Nga Alket Koroshi, mjek nefrolog

Marrja e kalciumit është e rëndësishme për kockat e forta dhe të shëndetshme. Marrja adekuate e kalciumit duhet të ndodhë më herët në jetë për të ndihmuar në parandalimin e osteopenisë dhe osteoporozës.

Konsumimi i rekomanduar i kalciumit për të gjithë të rriturit dhe adoleshentët femra është 1.000-1.300 mg në ditë. Burime të mira të kalciumit dietik përfshijnë produkte të qumështit, perime (kale-cavolo riccio, lakra, brokoli, spinaq), dhe ushqime të fortifikuara (lëngje frutash, qumësht jo nga bagetite por nga bajamet, nga soja, nga arrat e kokosit etj, dhe drithëra). Gratë pas menopauzës mund të kenë nevojë për më shumë kalcium.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here