Kryefaqja Box 6 Si të përgatisni në shtëpi serumin për rigjenerim dhe rritje flokësh

Si të përgatisni në shtëpi serumin për rigjenerim dhe rritje flokësh

0
Shpërndaje

Studimet e fundit kanë treguar fuqinë e vajit të kokosit – brenda 48 orëve.

kokos per floketVaji i kokosit përmban acid laurik (gjendet në qumështin e nënës), një komponent që i bën qelizat e rrezikshme të ndjeshme ndaj oksidimit.

Për shkak të acideve yndyrore dhe triglicerideve  ky vaj përshpejton metabolizmin dhe ju vjen në ndihmë si një produkt bukurie.

Vaji i  kokosit është një nga përbërësit më të fuqishëm natyrorë për flokët. Ai ndihmon gjithashtu në rritjen e cilësisë dhe trashësisë së fijes të flokut.

Por kjo nuk është e gjitha, me vaj kokosi mund të stimuloni rritjen e flokëve.

Të gjithë përbërësit e gjetur në vaj shërbejnë si agjentë për shëndetin e flokëve.

Përbërësit:

Një lugë gjelle vaj organik ulliri

Dy pika vaj esencial rozmarinë

Gjysëm filxhan vaj kokosi

Përgatitja:

Shkrijeni vajin e kokosit, pastaj hiqeni atë nga të nxehtit dhe  shtoni të gjithë përbërësit e përmendur. Përziejeni dhe vendoseni në një kavanoz qelqi të mbyllur mirë.

Ky serum është më i efektshëm në qoftë se e aplikoni atë në  flokë të thatë para se t’i lani. Mbajini flokët të mbuluar me një qese për rreth pesëmbëdhjetë minuta dhe pastaj lajini. Praktikojeni dy herë në javë këtë masë.

Nëse doni rezultate më të shpejta, atëherë  mund ta aplikoni këtë serum stimulues çdo ditë ose lereni në flokë gjatë gjithë natës./Përgatiti për “Shëndet+”: Elena Beta

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here