Kryefaqja Uncategorized Temperaturat e larta tek variçet, çfarë duhet të mbani parasysh

Temperaturat e larta tek variçet, çfarë duhet të mbani parasysh

0
Shpërndaje

Venat kanë valvula që punojnë shumë për të shtyrë gjakun nëpër trup. Me kalimin e kohës, këto valvola mund të lodhen ose të dëmtohen, duke e bërë më të vështirë kryerjen e punës së tyre siç duhet. Kjo është edhe më e vështirë për t’u realizuar në pjesën e poshtme të këmbës, ku venat duhet të jenë mjaft të forta për të qarkulluar gjakun kundër rrjedhës së gravitetit. Kur këto valvula venoze nuk janë mjaftueshëm të forta për të qenë efikase, gjaku përfundon duke grumbulluar në vena. Venat fryhen duke krijuar variçe.

Pra, çfarë mund të bëni për të parandaluar që variçet tuaja të përkeqësohen ndërsa temperaturat rriten?

Qëndrimi në ambiente të freskëta mund të jetë zgjedhja; nëse nxehtësia e jashtme po irriton venat, atëherë qëndroni në zona me ajër të kondicionuar për rehati maksimale.

Por kush dëshiron të qëndrojë brenda gjithë verës kur mund të kaloni kohë me miqtë ose me pushime? Për t’u kujdesur për venat tuaja ndërkohë që shijoni këtë verë, mund të provoni të mbani parasysh këto disa këshilla.

 Ushtrime: Meqenëse valvulat e dobësuara të venave shkaktojnë venat me variçe, forcimi i këtyre valvulave mund të ndihmojë në lehtësimin e disa shqetësimeve. Kur merrni pak kohë nga dita për ushtrime të lehta, ju lehtësoni një pjesë të ënjtjes dhe kongjestionit venoz të lidhur me venat me variçe. Planifikimi i ushtrimeve për mbrëmjen jep përfitime të shtuara, pasi ndihmon në trajtimin e çdo bllokimi venoz që krijohet gjatë ditës.

Ushtrimet mund të tingëllojnë kontradiktore për shmangien e nxehtësisë dhe qëndrimin e ftohtë, por nuk duhet të vuani në diell për të korrur përfitimet. Noti, përshembull, është një ushtrim fantastik me ndikim të ulët që forcon këmbët, dhe uji i freskët është freskues në një ditë të nxehtë! Gjithashtu, një shëtitje e shkurtër gjatë mbrëmjes gjithashtu mund të forcojë venat tuaja duke shmangur diellin dërrmues të pasdites.

Dieta: Ngrënia e ushqimeve të shëndetshme gjithmonë ofron përfitime. Ka disa ushqime që zvogëlojnë inflamacionin, gjë që sigurisht ofron lehtësim nga venat e fryra. Provoni të përzieni barishte të freskëta dhe zarzavate sallatë në dietën tuaj. Këto ushqime ndihmojnë në ënjtjen dhe rrisin qarkullimin tuaj.

Mungesa e magnezit mund të jetë gjithashtu një faktor kyç në grumbullimin e gjakut, kështu që ngrënia e ushqimeve me përmbajtje të lartë të magnezit mund t’i japë gjithashtu një nxitje shtesë valvulave të venave tuaja. Ju mund të minimizoni çdo mungesë magnezi duke përfshirë avokado, banane, patatet e ëmbla dhe zarzavate me gjethe në dietën tuaj.

Ndërsa përfshirja e këtyre ushqimeve do të ndihmojë venat tuaja, mbani në mend se ka ushqime që mund të bëjnë më shumë dëm sesa mirë. Kontrolloni marrjen tuaj të kripës; kripa e tepërt çon në mbajtjen e ujit, gjë që bën që këmbët të fryhen.

Terapia e kompresimit: Kompresimi mund të jetë një mënyrë e thjeshtë për të ndihmuar në minimizimin e ënjtjes. Duke aplikuar sasi graduale presioni në këmbë, çorapet e ngjeshjes ndihmojnë valvulat e venave të drejtojnë gjakun lart. Si rezultat, kjo mund të jetë një mundësi e shkëlqyer për lehtësimin e këmbëve të lodhura dhe të ënjtura që janë nën stres për shkak të nxehtësisë. Ju mund të kontrolloni me një specialist për të parë nëse terapia e kompresimit do të funksiononte për ju.

Veshjet e këmbëve me kompresim nuk duhet të jenë të trasha dhe të ngrohta. Ka shumë opsione të reja pëlhure, duke ju dhënë kështu lehtësim nga ënjtjet pa u nxehur në mënyrë të pakëndshme. Përsëri, mund të kontrolloni me një specialist për të parë se cilat opsione janë të disponueshme.

 

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here