Kryefaqja Mjekësi Alternative Tre kura bimore për të kuruar zgjeben

Tre kura bimore për të kuruar zgjeben

5
Shpërndaje

Për “Shëndet+”, mjeku alternativ Hysni Dankshi

Zgjebja (scabies) apo kroma është një sëmundje lëkure ngjitëse e shkaktuar nga një parazit të quajtur sarcoptes ( scabies). Është një sëmundje ngjitëse parazitare që në vendin tonë po shkon drejt zhdukjes së plotë si rezultat I masave të rrepta që janë marrë në rritjen e kulturës shëndetsore të popullatës. Mjekimi  I zgjebes në vendin tonë është I detyrueshëm dhe falas për tërë familjarët e sëmurë. Sëmundja përhapet nga njeriu tek njeriu nëpërmjet kontaktit të drejtpërdrejtë ose nëpërmjet rrobave. zgjebjaShenjat e sëmundjes shfaqen mesatarisht 7 ditë pas futjes së parazitit në lëkurë. Kjo peridhë në disa raste mund të zgjasë deri 1 muaj. Pas periudhës së fshehtë vjen peridha e shfaqjes së elemntëve në lëkurë, në formë pllakëzash sa një majë ose kokë gjipëre, zakonisht çift, me një kore mbi të. Zgjebja jep krruajtje shumë të fuqishme, të padurueshme, që arrijnë deri në gjakosje, sidomos natën. Nga kruajtja shkaktohen gërvishtje që rrallë infektohen.

*Merrni 6-7 kokrra vezë, 100 gr squfur të shtypur ( pluhur), 1 lugë gurkali dhe si e shtypni, e përzieni me gjysëm kg mjaltë. Me këtë lyeni 3-4 herë në ditë në pjesët e sëmura. Para çdo mjekimi I sëmuri astrohet me ujë dhe sapun.

*Të sëmurin me zgjebe e mjekoni duke e shtrirë pa rroba mbi barin me lagështirë nga vesa e mëngjesit. Këtë mjekim e bëni 3-4 ditë me rradhë. Pas mjekimit I sëmuri bën banjo duke e ndërruar të gjitha rrobat.

*Merrni hirin e drurëve të lisit dhe me të pregatitni një finjë shumë të fortë. Merrni pastaj një çorape leshi dhe duke e njomur me finjë e fërkoni të sëmurin me të derisa ti skuqet trupi. Si thahet, e lyeni trupin me dhjamë të shkrirë vjetulle dhe cjapi.

5 Komente

  1. mirembrema deshta me jav ba ni pyetje e kem rastin e njent me zgjemba por qe ni vit e kem e spo na kalon po kem kruarje te fort lekuren ne tok po dojm me qit deshta me dit qyah me ja ba a me shku najkun se ma spo mujm me duru tu u kru edhe fmija e vogel sabi e zotit se kena lan me sen ma e mjeku me barera me ineksione por pa sukse nje kshill e kisha desh prej jyve ju lutem se marunum tan naten qut edhe diten po jem ma shum po na dhimen femijet kisha dasht ni pergjigje me na e kthy

  2. Ata t’ cilët kanë krurje natën edhe medikamwntet nuk kryejnë punë le të bajnë tush, dhe në fund le të shpërlahen me ujë të ftohtë.

    Te unë ka ndiku.

  3. Pershendetje edhe un kam babin qe ka kruarje te lekures dhe ka marr mjekim per skabje por nuk i ka dhen rezultat sa mbarojn kremrat qe i jep mjeku rri nje jav pas mjekimit i fillojn prap ka 3 muaj me kete.

    • Degjo scabia ish nje semundje qe nuk po hiqke leht Ama per me jek ma leht duhet me pas fshis me avull apo vapore edhe krejt teshat qe ki mi ba me ta edhe tepijate edhe jogun ku flen edhe te gjitha per ndryshe vetem nja nese po jetek mrena 42 oreve 10 bahen edhe per krem qe me ndiku Scabinal

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here