Kryefaqja Lifestyle Urthi, çfarë është e si trajtohet?

Urthi, çfarë është e si trajtohet?

0
Shpërndaje

Prof. Dr. Alketa Koroshi, nefrolog

Urthi është ndjesia e djegies në gjoks për shkak të fenomenit te kthimit ose refluksit të përmbajtjes acidike të stomakut në tubin e ushqimit (ezofagut). Urthi është një simptomë kryesore e sëmundjes së refluksit gastroezofageal.

Tubi i ushqimit ose ezofagu është një tub që lidh gojën me stomakun. Fundi i poshtëm i ezofagut ka një valvul muskulor të quajtur sfinkteri i poshtëm i ezofagut ose LES. LES ndihmon ne zbrazjen e përmbajtjes së stomakut në tubin e ushqimit. Në sëmundjen e refluksit gastroezofageal , LES nuk mbyllet siç duhet duke lejuar që përmbajtja e stomakut të rrjedhë mbrapa ose të shkarkoje në tubin e ushqimit dhe ta irritojë atë.

Disa ushqime dhe pije janë njohur që shkaktojnë urth. Ato përfshijnë ushqime pikante dhe të yndyrshme, alkool, kafe (përfshirë dekafeinato), domate, çokollatë dhe pije të gazuara.

Përveç disa ushqimeve, disa faktorë të tjerë mund të shkaktojnë urth. Ato përfshijnë:

 • Mbingopja
 • Fjetja ose shtrirja menjëherë pas ngrënies
 • Pirja e duhanit
 • Ushtrim te forta sidomos pas vaktit të ngrënies
 • Mbipesha ose mbipesha
 • Hernia hiatale (një gjendje në të cilën stomaku fryhet në gjoks përmes një hapjeje në diafragmë, muskul që ndan të dy zonat)
 • Disa ilaçe, të tilla si ilaçe anti-inflamatore josteroide (NSAID), ilaçe të presionit të gjakut dhe ilaçe të përdorura për të trajtuar astmën, sëmundjet e zemrës, ankthin, depresionin dhe kancerin
 • Stresi dhe ankthi

A mund të shkaktojnë multivitaminat urth?

Multivitaminat, veçanërisht ato që përmbajnë zink, hekur ose kalcium, mund të përkeqësojnë simptomat e urthit. Për të shmangur urthin e shkaktuar nga multivitaminat:

 • Shmangni marrjen e multivitaminave në stomak bosh
 • Merrni multivitamina me ushqim
 • Mos merrni multivitamina menjëherë para stërvitjes
 • Provoni format e tretjes së multivitaminave të lehta, si p.sh. tabletat e përtypshme, pluhurat dhe format e tretshme
 • Shmangni dozat mega të multivitaminave, të tilla si doza një herë në muaj ose një herë në javë
 • Merrni doza më të vogla ditore të multivitaminave
 • Provoni të plotësoni nevojat tuaja ditore për lëndë ushqyese përmes dietës.

Si ta trajtoni urthin?

Trajtimi për urth përfshin:

Mënyra e jetesës dhe ilaçet shtëpiake:

 • Hani racione të vogla
 • Hani ushqimin tuaj ngadalë

Shmangni disa ushqime dhe pije, të tilla, si ushqime pikante dhe me vaj, agrume, domate, nenexhik, hudhër, çokollatë, çaj, kafe, pije të gazuara dhe alkool

 • Mos u shtri menjëherë pas ngrënies
 • Mos bëni ngrënie afër gjumit
 • Mbani një peshë të shëndetshme
 • Mos pini duhan

Medikamente që mund të përdoren në këto raste:

 • Antacidë për të neutralizuar acidin e stomakut
 • Bllokuesit H2 për të ulur prodhimin e acidit
 • Agjentë shkumëzues për të veshur stomakun për të parandaluar zbaticën
 • Frenuesit e pompës protonike për të zvogëluar sasinë e acidit që bën stomaku
 • Prokinetiket për të ndihmuar në forcimin e sfinkterit të poshtëm të ezofagut (LES); ata zbrazin stomakun më shpejt dhe zvogëlojnë zbaticën e acidit

Kirurgjia:

Nëse ilaçet nuk ofrojnë lehtësim të qëndrueshëm dhe simptomat ndërhyjnë rëndë në aktivitetet e përditshme, mjeku juaj mund të rekomandojë opsione kirurgjikale, të cilat përfshijnë:

Vendosja e pajisjes LINX: Procedura përfshin vendosjen kirurgjikale të një unaze (pajisje LINX) rreth pjesës së jashtme të skajit të poshtëm të ezofagut.

Fundoplikimi: Procedura krijon një valvul artificial duke përdorur pjesën e sipërme të stomakut.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here