Kryefaqja Dieta Ushqimet më të dobishme për shëndetin e trurit

Ushqimet më të dobishme për shëndetin e trurit

0
Shpërndaje
Neuroshkencëtarët që kryen studimet e dietës MIND zbuluan se ngrënia e ushqimeve të caktuara promovon shëndetin e trurit dhe shmangia e ushqimeve të tjera ndihmon në mbrojtjen nga ulja e funksionit të trurit.
Për të rritur shëndetin e trurit, kufizoni marrjen e djathit, gjalpit, margarinës dhe ushqimeve të skuqura dhe të shpejta në jo më shumë se 1 racion në javë.
Mishi i kuq nxit inflamacionin dhe është i keq për trurin. Rezultatet e studimeve të dietës neuroshkencore MIND përcaktuan se duhet të hani më pak se 4 racione mish të kuq në javë.
Sheqeri dhe pastat nuk janë të mira as për ju. Kufizoni marrjen tuaj të këtyre në më pak se 5 racione në javë.
Përveç rekomandimit të ushqimeve që duhen shmangur, dieta MIND ofron rekomandime të ushqimeve që duhen ngrënë për të ruajtur funksionin e trurit dhe ngadalësuar rënien mendore.
Hani zarzavate me gjethe, drithëra, arra dhe manaferra e luleshtrydhe që janë të pasura me antioksidantë dhe yndyrna të dobishme që mbrojnë trurin tuaj. Këto ushqime ofrojnë lëndë ushqyese që bëjnë te përfitojë i gjithë trupi dhe gjithashtu luftojnë plakjen.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here