Kryefaqja Estetike Ushqimet që rrisin prodhimin e kolagjenit, për rini të përhershme

Ushqimet që rrisin prodhimin e kolagjenit, për rini të përhershme

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip: Blertina Koka

Kur jemi të shqetësuar për lëkurën, shpesh herë  kërkojmë ndihmë tek produktet për kujdesin e lëkurës. Por, për të pasur një lëkurë të shëndetshme nuk është e rëndësishme vetëm çfarë vendosni mbi të, por edhe çfarë futni në trup. Dhe, fatmirësisht janë një sërë ushqimesh të shijshme që stimulojnë prodhimin e kolagjenit (një proteinë e gjendur në lëkurë, flokë, thonj dhe indet ldhëse në të gjithë trupit që ndihmojnë me elasticitetin, forcën dhe mbajtjen në formë të trupit.

Por, ndërkohë që plakemi fillon të ulet prodhimi i kolagjent, duke çuar në zhvillimin e rrudhave dhe plakjes së lëkurës. Prandaj duhet të konsumoni këto ushqime të cilat nxisin prodhimin e kolagjenit dhe parandalojnë shfaqjen e parakohshme të rrudhave.

Shfletoni galerinë

Vezë

Duke qenë se aminoacidet janë të rëndësishme në formimin e kolagjenit, ekspertët sugjerojnë që të përfshini vezët në ditën tuaj pasi janë një burim i mirë natyral i aminoacideve.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here