Kryefaqja Shendeti a-z A Anafilaksia, reaksioni alergjik që rrezikon jetën, cilat janë simptomat?

Anafilaksia, reaksioni alergjik që rrezikon jetën, cilat janë simptomat?

0
Shpërndaje

Anafilaksi është një reaksion alergjik i rrezikshëm për jetën. Kjo ndodh kur jeni të ekspozuar ndaj diçkaje që jeni jashtëzakonisht alergjik. Duhet të kërkohet trajtim i menjëhershëm mjekësor.

 Simptomat e anafilaksit

Simptomat ndryshojnë në bazë të shkallës suaj të alergjisë dhe sasisë së ekspozimit. Ato variojnë nga të lehta në të rënda. Simptomat e mundshme përfshijnë:

ënjtje në gojë, fyt ose në pjesë të tjera të trupit,

fryerje, skuqje ose lëkurë që kruhet,

ndjenjë ngushtimi në gjoks,

marramendje,

dobësim,

dhimbje stomaku,

neveri, vjellje ose diarre,

ndjenjë ankthi,

presion të ulët të gjakut,

arrest kardiak.

lëkurë të zbehtë ose lëkurë që është e skuqur dhe e ngrohtë,

probleme të frymëmarrjes ose gulçim për frymëmarrje,

Çfarë shkakton anafilaksinë?

Anafilaksia zakonisht shkaktohet nga ekspozimi ndaj alergjenit. Gjatë një reagimi normal, trupi juaj prodhon antitrupa për të luftuar alergjenin. Gjatë një reagimi të ashpër, sistemi imunitar mund të bjerë në panik. Kjo çon në anafilaksinë, e cila është shumë e rrezikshme.

Alergjenet që mund të shkaktojnë anafilaksinë përfshijnë:

  • ushqime, të tilla si arra, kikirikë, vezë dhe fruta,
  • ilaçe të tilla si antibiotikë, aspirina, barna pa recetë kundër dhimbjes, barnat e alergjisë dhe ngjyra për kontrast në procedurat e imazherisë,
  • lateksi ose goma që gjendet në dorashka kirurgjikale, furnizime mjekësore dhe shumë produkte në shtëpinë tuaj,
  • thumbimet e insekteve të tilla si nga bletët, grerëzat, hornet, insektet e verdha, mizat etj. Burimi: WebMD

 

 

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here