Kryefaqja Shendeti a-z A Angina, sëmundja e zemrës që shkakton dhimbje në gjoks, si ta parandaloni?

Angina, sëmundja e zemrës që shkakton dhimbje në gjoks, si ta parandaloni?

0
Shpërndaje

Angina është një sëmundje e zemrës që shkakton dhembje gjoksi ose presion. Megjithatë, jo të gjitha dhimbjet dhe presioni i gjoksit janë të lidhura me zemrën.

Ekzistojnë tri lloje të Anginës:

Angina e qëndrueshme. Kjo është më e zakonshme. Ndodh kur zemra punon më shumë se normalisht. Angina e qëndrueshme ka një model të rregullt. Zakonisht trajtohet gjatë një periudhe të gjatë. Trajtimi mund të përfshijë një rikthim gradual të ushtrimeve, si dhe një program rehabilitimi kardiak. Kjo përmirëson aktivitetin e zemrës dhe mund të zvogëlojë faktorët e rrezikut që ndihmojnë në përparimin e gjendjes.

Angina e paqëndrueshme. Kjo është më serioze. Kjo mund të ndodhë pa qenë fizikisht aktive.  Ajo zgjat më shumë se sa Angina e qëndrueshme. Kjo mund të jetë një paralajmërim për një atak në zemër.

Angina variante. Kjo është e rrallë. Zakonisht ndodh gjatë natës ose herët në mëngjes kur pushon. Barnat mund të ndihmojnë.

Simptomat e Anginës

dhimbje gjoksi ose presion;

djersitje intensive;

vështirësi në frymëmarrje;

dhimbje në duart, qafën, nofullën ose shpatullën tuaj;

të përziera;

lodhje (ndjeheni shumë të lodhur);

ndjenja e gazit ose mostretjes;

Angina është një formë e sëmundjeve të zemrës. Ajo është shkaktuar nga bllokimet e arterieve që furnizojnë me gjak zemrën. Disa faktorë të rrezikut mund të çojnë në sëmundje të zemrës, duke përfshirë:

Tensioni i lartë, diabeti, pirja e duhanit, kolesteroli i lartë, menopauza te grate, historia familjare e sëmundjeve të zemrës në moshë të re.

Mënyra më e mirë për të parandaluar Anginën është parandalimi i sëmundjeve të zemrës.

Nëse keni presion të lartë të gjakut, diabet, dhe/ose kolesterol të lartë, ndiqni planin e trajtimit të mjekut tuaj.

Nëse pini duhan, reduktojeni.

Mbani një dietë të shëndetshme, një peshë të shëndetshme dhe bëni stërvitje të rregullta për të shmangur sëmundjet e zemrës.

Nëse tashmë keni sëmundje të zemrës, hapat e listuara më sipër janë të rëndësishme për të ndihmuar që problemi të mos përkeqësohet. Nëse keni një histori familjare të sëmundjeve të zemrës, bisedoni me mjekun tuaj për mënyrat e reduktimit të faktorëve të rrezikut që e bëjnë atë më keq./WebMD

 

 

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here