Kryefaqja Shendeti a-z D Djersitja e tepërt gjatë natës, mësoni se cilat janë shkaqet dhe sesi...

Djersitja e tepërt gjatë natës, mësoni se cilat janë shkaqet dhe sesi mund ta parandaloni

0
Shpërndaje

Djersitja gjatë natës është diçka krejt normale, që na ndodh të gjithëve. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se duhet të ngriheni aq të lagur në mëngjes, sa të lindë nevoja për të ndërruar çarçafët.

Shkaqet e djersitjes gjatë natës:

Ambienti i gjumit. Nëse ambienti juaj i gjumit është shumë i nxehtë, trupi juaj do të djersitet gjatë gjumit.

Stresi dhe ankthi. Stresi dhe ankthi manifestohen në shumë mënyra dhe një prej tyre janë djersitjet e natës

Alkooli rrit rrahjet e zemrës dhe relakson rrugët e frymëmarrjes, duke e bërë më të vështirë frymëmarrjen, të dyja këto mund të rrisin temperaturën e trupit, duke ju bërë të djersiteni.

Menopauza ose shtatzënia. Nxehjet e nxehta janë një simptomë e zakonshme e menopauzës dhe shkaktohen nga ndryshimet në nivelet e hormoneve.

Disa medikamente mund të shkaktojnë djersitje të tepruar gjatë natës si një efekt anësor.

Problemet mjekësore. Disa probleme mjekësore mund të shkaktojnë gjithashtu djersitje gjatë natës. Këto përfshijnë hipogliceminë (sheqerin e ulët në gjak), hiperhidrozën, çrregullimet hormonale si hipertiroidizmi (tiroidja tepër aktive), infeksionet bakteriale, sëmundja e refluksit gastroezofageal (GERD), sëmundjet autoimune si artriti reumatoid, gjendjet neurologjike si goditja në tru dhe disa lloje kanceri, si leucemia dhe limfoma Hodgkin.

Si mund ta parandalojmë djersitjen e tepërt?

Mbani dhomën tuaj të gjumit të freskët.

Ndryshoni shtratin dhe pizhamet tuaja.

Shmangni alkoolin, kafeinën, stërvitjen dhe vaktet shumë afër kohës së gjumit.

Hiqni dorë nga ushqimet pikante.

Merrni pak kohë për t’u çlodhur para gjumit./ Prevention

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here