Kryefaqja Kuzhina Gështenja gliko, një mënyrë tjetër për të shijuar gështenjat

Gështenja gliko, një mënyrë tjetër për të shijuar gështenjat

0
Shpërndaje

Rolina Naço, dietologe

Përbërësit:
– 200 gr gështenja të ziera
– 200 gr mjaltë
– 2 lugë aceto 
– ½ lugë të vogël kanellë
– Karafil
– Lëkurë portokalli të grirë
Pasi kemi zierë gështenjat, në një tenxhere hedhim mjaltin dhe gjithë përberësit e tjerë dhe i lëmë në temperaturë mesatare, sapo të fillojë të vlojë shtojmë edhe gështenjat për 6-7 minuta.
Me pas i vendosim në vazo dhe i vendosim në furrë me 100 gradë për 30 minuta.
Më vonë iu vendosim kapakun dhe i kthejmë me kokën poshtë. Mire do ishte t’i lëmë disa ditë para se t’i konsumojmë.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here