Kryefaqja Shendeti a-z Ja cilat janë shenjat që jep trupi para një ataku në zemër

Ja cilat janë shenjat që jep trupi para një ataku në zemër

0
Shpërndaje

Sëmundjet e zemrës vazhdojnë të jenë shkaku kryesor i vdekjeve si tek meshkujt ashtu edhe tek femrat në mbarë botën.

Megjithëse simptomat si shtrëngimi në gjoks dhe dhimbja në pjesën e sipërme të trupit janë më të dukshme, sulmet në zemër paraqesin një mori simptomash që mund të ngatërrohen lehtësisht me një sëmundje tjetër (të përzierat, urthin dhe lodhjen). Identifikimi i shenjave të një sulmi në zemër dhe kërkimi i ndërhyrjes së hershme mund të jetë ndryshimi midis jetës ose vdekjes. Këtu janë simptomat më të zakonshme:

Presion i pakëndshëm

Simptoma e parë e një sulmi në zemër e renditur nga Shoqata Amerikane e Zemrës është “presioni i pakëndshëm, shtrydhja, ngopja ose dhimbja në qendër të gjoksit tuaj”. Ky shqetësim mund të vijë në valë që zgjasin më shumë se disa minuta në të njëjtën kohë.

Dhimbje Në Zona Tjera Të Trupit

Dhimbja e sulmit në zemër mund të ndodhë në vende të tjera përveç gjoksit, si shpina, shpatullat, krahët, qafa ose nofulla. Sipas Cleveland Clinic, kur ka një problem në zemër, siç është një arterie e bllokuar, mund të shkaktojë nervat në zemrën tuaj për të dhënë një sinjal se diçka nuk është në rregull dhe ju do të ndjeni dhimbje. Duke marrë parasysh se nervi vagus është i lidhur jo vetëm me zemrën, por edhe me trurin, gjoksin, barkun dhe qafën, ju mund t’i ndjeni ato sinjale dhimbjeje në zona të tjera të trupit përveç zonës të zemrës.

Marramendje

Shumë gjëra mund t’ju bëjnë të trullosur: mos pirja e mjaftueshme e ujit, anashkalimi i drekës ose ngritja shumë shpejt në këmbë. Por marramendja e shoqëruar me dhimbje gjoksi dhe gulçim mund të nënkuptojë një ulje të vëllimit të gjakut dhe një rënie të presionit të gjakut, që do të thotë se një atak në zemër mund të jetë shumë pranë.

Lodhje

Të ndjehesh i lodhur pas një nate pa gjumë ose një ditë stresuese është normale. Por gratë mund të ndihen të lodhura një muaj para se të kenë një atak në zemër, raporton Harvard Health Publishing. Sipas Institutit Kombëtar të Zemrës, Gjakut dhe Mushkërive, kjo shenjë është veçanërisht e dukshme tek gratë.

Sipas Stoney Brook Medicine, simptomat gastrike si stomaku i turbullt, të vjella ose belkimi zhvillohen kur zemra dhe zona të tjera të trupit nuk po marrin mjaftueshëm gjak. Mund të vlerësohet gabimisht si zbaticë e acidit ose urth, kështu që është e rëndësishme të kontaktoni mjekun tuaj, veçanërisht nëse keni simptoma të tjera të atakut në zemër.

Djersitje

Nëse nuk jeni duke kaluar nëpër menopauzë ose sapo jeni ushtruar, djersitja e ftohtë ose djersitja e tepërt mund të sinjalizojë një atak në zemër. Gjatë një sulmi në zemër, sistemi juaj nervor aktivizon një përgjigje që ju vendos në kushtin e mbijetesës dhe mund të çojë në djersitje.

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here