Kryefaqja Shendeti a-z M Mëlçia e dhjamosur, fazat e sëmundjes, simptomat dhe dieta që duhet ndjekur

Mëlçia e dhjamosur, fazat e sëmundjes, simptomat dhe dieta që duhet ndjekur

0
Shpërndaje

Mëlçia e dhjamosur, fazat e sëmundjes, simptomat dhe dieta që duhet ndjekur

Mëlçia e dhjamosur njihet edhe si steatozë hepatike. Ndodh kur dhjami grumbullohet në mëlçi. Të kesh sasi të vogla yndyre në mëlçi është normale, por shumë mund të bëhet problem shëndetësor.

Mëlçia është organi i dytë më i madh në trup dhe ndihmon në përpunimin e lëndëve ushqyese nga ushqimet dhe pijet dhe filtron substancat e dëmshme nga gjaku.

Shumë yndyrë në mëlçi mund të shkaktojë inflamacion të mëlçisë, i cili mund të dëmtojë mëlçinë dhe të krijojë dhimbje.

Kur mëlçia e yndyrshme zhvillohet tek dikush që pi shumë alkool, njihet si sëmundja e mëlçisë yndyrore alkoolike (AFLD).

Në dikë që nuk pi shumë alkool, njihet si sëmundja e mëlçisë yndyrore joalkoolike (NAFLD).

Cilat janë simptomat e mëlçisë së yndyrshme?

Mëlçia e dhjamosur mund të përparojë në katër faza:

Mëlçi e thjeshtë yndyrore. Ka një grumbullim të yndyrës së tepërt në mëlçi. Mëlçia e thjeshtë yndyrore është kryesisht e padëmshme nëse nuk përparon.

Steatohepatiti. Përveç yndyrës së tepërt, ka edhe inflamacion në mëlçi.

Fibroza. Inflamacioni i vazhdueshëm në mëlçi shkakon një sërë problemesh. Megjithatë, mëlçia ende mund të funksionojë normalisht.

Cirroza. Dhimbjet e mëlçisë janë bërë të përhapura, duke dëmtuar aftësinë e mëlçisë për të funksionuar. Kjo është faza më e rëndë dhe e pakthyeshme.

Disa njerëz me sëmundje të mëlçisë yndyrore zhvillojnë komplikime, duke përfshirë dhimbje të mëlçisë. Dhimbjet e mëlçisë njihen si fibrozë e mëlçisë. Nëse zhvilloni fibrozë të rëndë të mëlçisë, ajo njihet si cirrozë, një gjendje potencialisht kërcënuese për jetën që mund të shkaktojë dështim të mëlçisë.

Cirroza mund të shkaktojë simptoma të tilla si:

dhimbje barku;

humbje e oreksit;

humbje peshe;

dobësi apo lodhje;

të përziera;

kruarje e lëkurës;

lëkurë dhe sy të verdhë;

mavijosje ose gjakderdhje e lehtë;

urina me ngjyrë të errët;

akumulimi i lëngjeve në bark;

ënjtje (edemë) e këmbëve tuaja;

grupime të enëve të gjakut në formë rrjete nën lëkurën tuaj;

zmadhimi i gjoksit tek meshkujt;

Për të ndihmuar në ndalimin e mëlçisë së dhjamosur nga përparimi dhe shkaktimi i komplikimeve, është e rëndësishme të ndiqni planin e trajtimit të rekomanduar të mjekut tuaj.

Cilat janë shkaqet e sëmundjes së mëlçisë dhjamore?

Në sëmundjen e mëlçisë yndyrore, yndyra e tepërt ruhet në qelizat e mëlçisë, ku akumulohet. Një sërë faktorësh mund të shkaktojnë këtë grumbullim të yndyrës.

Pirja e tepërt e alkoolit mund të shkaktojë AFLD. Përdorimi i rëndë i alkoolit mund të ndryshojë disa procese metabolike në mëlçi. Disa nga këto produkte metabolike mund të kombinohen me acidet yndyrore, duke çuar në formimin e llojeve të yndyrës që mund të grumbullohen në mëlçi.

Tek njerëzit që nuk pinë shumë alkool, shkaku i sëmundjes së mëlçisë yndyrore është më pak i qartë. Për këta njerëz, është e mundur që trupi i tyre të prodhojë shumë yndyrë ose të mos e metabolizojë yndyrën në mënyrë të mjaftueshme.

Një ose më shumë nga faktorët e mëposhtëm mund të luajnë një rol te njerëzit që nuk konsumojnë shumë alkool dhe zhvillojnë sëmundje të mëlçisë yndyrore:

Obeziteti;

diabeti i tipit 2;

rezistenca ndaj insulinës;

nivele të larta të yndyrës, veçanërisht triglicerideve, në gjak;

sindroma metabolike;

Shkaqe të tjera të mundshme të mëlçisë yndyrore përfshijnë:

Shtatzënia;

efektet anësore të disa llojeve të barnave;

disa lloje të infeksioneve, si hepatiti C;

disa kushte të rralla gjenetike;

Dietë për sëmundjen e mëlçisë yndyrore

Nëse keni sëmundje të mëlçisë yndyrore, duhet të rregulloni dietën tuaj për të ndihmuar në trajtimin e gjendjes dhe për të ulur rrezikun e komplikimeve.

Balanconi dietën tuaj. Mundohuni të zgjidhni ushqime nga të gjitha grupet e ushqimeve. Kjo përfshin fruta dhe perime të freskëta, drithëra të plota, proteina pa yndyrë, qumësht me pak yndyrë dhe yndyrna dhe vajra të shëndetshëm.

Reduktoni kaloritë. Synoni të kufizoni konsumin tuaj të ushqimeve që janë të larta në kalori.

Përqendrohuni në fibra. Fibrat mund të ndihmojnë në përmirësimin e funksionit të mëlçisë tuaj. Shembull i ushqimeve që janë të pasura me fibra përfshijnë fruta dhe perime të freskëta, bishtajore dhe drithëra.

Kufizoni disa ushqime. Merrni hapa për të reduktuar konsumin e ushqimeve që janë të pasura me:

natrium (kripë)

karbohidratet e rafinuara, të tilla si ëmbëlsirat, orizi i bardhë, buka e bardhë ose produkte të tjera të rafinuara me drithëra

yndyrna të ngopura, të cilat gjenden në ushqime të tilla si mishi i kuq, bulmeti me yndyrë të plotë dhe ushqimet e skuqura

Pini ujë. Pirja e shumë ujit mund t’ju ndihmojë të mbani të hidratuar dhe gjithashtu të përmirësoni shëndetin e mëlçisë tuaj./WEBMD

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here