Kryefaqja Box 2 Nëse keni 1 nga këto 6 probleme shëndetësore, konsumoni limon!

Nëse keni 1 nga këto 6 probleme shëndetësore, konsumoni limon!

0
Shpërndaje

Përgatiti për gazetën “Shëndet+”: Elena Beta

leng limoniFlavonoidet e ndodhura në lëngun e limonit mund t’ju sigurojnë një antioksidant të mahnitshëm i cili mund të kurojë një mori sëmundjesh. Lëngu i limonit, mund të parandalojë hipertensionin, diabetin, dispepsi, ethe, kapsllëk, forcon strukturën e flokëve, çehren e lëkurës, dhe dhëmbët.

Studimet e Shoqatës Amerikane “Urological” kanë treguar se lëngu i limonit krijon sildenafil urinar, i cili ka aftësinë për të parandaluar formimin dhe eliminimin e gurëve në veshka.

Ja 6 problemet shëndetësore që kuron lëngu i limonit:

Humbje peshe: pektin, një fibër që ndodhet në limon, stimulon një proces të shëndetshëm të humbjes së peshës.

Probleme të lëkurës: antioksidantët në lëngun e limonit reduktojne rrudhat, heqin njollat ​​e moshës dhe shërojnë plagët. Ato gjithashtu pastrojnë gjakun dhe sigurojnë një çehre të shëndetshme dhe rrezatuese të lëkurës.

Detoksifikim: kombinimi i lëngut të limonit dhe ujit vepron si një detoksifikues i fuqishëm.

Stimulon lëvizjen e rregullt të zorrëve: Pektini i ndodhur në limon, gjithashtu rrit lëvizjen e zorrëve dhe pastron zorrën e trashë. Përdoreni atë si një mjet të fuqishëm anti-bakterial. Pini një gotë me ujë të ngrohtë e limon në mëngjes. Limonat mund të jenë përmendur si acid, por krijojnë gjithashtu ambient alkalin në trup.

Pengon rritjen e baktereve: për shkak të vetive antibakteriale, lëngu i limonit pengon rritjen dhe zhvillimin e baktereve.

Ndalon inflamacionin dhe dhimbjen: lëngu i limonit largon dhimbjen dhe konsiderohet të jetë ndihmë e madhe për të moshuarit.

 Burimi:http://www.naturalcuresandhomeremedies.com/https://shendeti.com.al

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here