Kryefaqja Shendeti a-z Plasaritjet e thembrave, shkaqet dhe si t’i trajtoni në kushte shtëpie

Plasaritjet e thembrave, shkaqet dhe si t’i trajtoni në kushte shtëpie

0
Shpërndaje

Thembrat e çara, ndodhin kur lëkura në pjesën e poshtme të thembra bëhet e fortë dhe e thatë. Ju gjithashtu mund të vëreni se lëkura bëhet e krisur dhe e ashpër. Kur lëkura thahet shumë, mund të krijohen çarje ose plasaritje.

Shkaqet e çarjeve të thembra

Në shumicën e rasteve, çarjet e thembrave shkaktohen nga lëkura shumë e thatë. Për shumicën e njerëzve me thembra të çara, ky problem është vetëm kozmetik dhe nuk shkakton ndonjë problem të mëtejshëm. Megjithatë, njerëzit me çarje të thella mund të përjetojnë dhimbje apo edhe gjakderdhje.

Për shumë njerëz, lëkura e thatë në thembrat bëhet kallo pasi ushtrohet presion në pjesën e pasme të thembrave kur qëndroni në këmbë. Kallot zakonisht zhvillohen në pjesën e pasme të thembrës dhe mund të jenë me ngjyrë të verdhë ose kafe të errët. Kur pesha dhe presioni ushtrohet në thembrat tuaja, por lëkura tashmë është e thatë, kjo mund të çojë në çarje të vogla.

Plasaritjet shpesh fillojnë të vogla në thembër dhe mund të bëhen më të mëdha dhe më të thella me kalimin e kohës. Kjo është kur të çarat tuaja të thembra mund të shkaktojnë dhimbje dhe gjakderdhje. Dhimbja zakonisht largohet kur uleni dhe hiqni peshën nga këmbët tuaja.

Faktorët e rrezikut dhe kushtet e lidhura përfshijnë:

Obeziteti

Diabeti

Psoriasis dhe ekzema

Qëndrimi ose ecja për një kohë të gjatë në sipërfaqe të forta

Probleme me tiroiden

Mungesa e disa vitaminave dhe lëndëve ushqyese

Gjenet

Mungesa e estrogjenit

Parandalimi i çarjeve të thembra

Ka disa gjëra që mund të bëni për të parandaluar plasaritjen e thembrave.

Për shkak se çarjet e thembra ndodhin kur lëkura juaj është tharë, gjëja e parë që mund të bëni për t’i parandaluar ato është të kujdeseni për lëkurën e këmbëve tuaja. Aplikoni krem ​​ose locion për këmbët çdo ditë për ta mbajtur atë të hidratuar. Është më mirë ta bëni këtë pas dushit kur lëkura është e butë.

Trajtimi:

Mos i injoroni çarjet e thembrave. Për shumicën, ato nuk shkaktojnë ndonjë problem serioz, por kjo nuk do të thotë se nuk ka komplikime. Nëse thembrat tuaja janë plasaritur deri në pikën ku ato janë të dhimbshme dhe gjakderdhëse, ato mund të infektohen. Këto infeksione mund të jenë të rrezikshme për njerëzit me diabet ose sistem imunitar të dobësuar

Trajtimi në shtëpi. Lajmi i mirë është se ju mund të trajtoni thembrat e plasaritura në shtëpi. Nëse keni çarje në thembër, hidratoni këmbët tuaja të paktën dy herë në ditë. Zgjidhni kremra hidratantë që përmbajnë zbutës të lëkurës. Kërkoni kremra të tillë që përmbajnë elementë të tillë:

Acid salicilik

Acidi alfa-hidroksi

Izomerat saharid (pentavitin)

Të gjithë këta përbërës ndihmojnë në zbutjen e lëkurës duke hequr lëkurën e vdekur.

Megjithatë, disa metoda natyrale për zbutjen e thembrave janë:

Vaji i ullirit:

Si fillim zhysni këmbët në ujë me pak sapun dhe lejoni që lëkura të zbutet.

Më pas me ndihmën e një lime për thembrat, filloni dhe i fërkoni me kujdes.

Shpëlajini këmbët me ujë të rrjedhshëm dhe thaijini mirë.

Aplikoni me duar vajin e ullirit në të gjithë lëkurën e këmbës suaj. Mundohuni t’i masazhoni që të ndihmoni në qarkullimin e gjakut.

Vishni një palë çorape të pastra dhe mbajini gjatë gjithë natës kur të flini.

Në mëngjes do të shikoni që lëkura juaj do të jetë zbutur.

Limoni: 

Përbërja acide e limonit mund të jetë shumë efektive në zbutjen e lëkurës së dëmtuar që çon në plasaritjen e thembrave.

Mbani këmbët në një enë me ujë të vakët ku keni shtuar lëngun e 3 limonave rreth 10-15 minuta.

Fërkoni lehtë thembrat tuaja me një limë për këmbët.

Shpëlajini me ujë të bollshëm dhe më pas thajini ujin e tepërt./ WebMD

 

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here