Kryefaqja Shendeti a-z A Shenjat dhe simptomat e anemisë

Shenjat dhe simptomat e anemisë

0
Shpërndaje

Anemia ndodh kur gjaku juaj ka një numër të reduktuar të qelizave të kuqe të gjakut, duke e bërë të vështirë transportimin e oksigjenit nga mushkëritë tuaja në pjesën tjetër të trupit tuaj. Personat që kanë kancer, sëmundje autoimune ose perioda të rënda janë në rrezik më të lartë të zhvillimit të anemisë.

Në mënyrë tipike, trajtimi për aneminë përfshin marrjen e suplementeve ose medikamenteve që ndihmojnë gjakun tuaj të zhvillojë më shumë qeliza të kuqe të gjakut. Nëse anemia juaj është më e rëndë, mund të keni nevojë për barna intravenoze, transfuzion gjaku ose edhe kirurgji.

Ekzistojnë disa lloje të anemisë bazuar në shkakun e gjendjes, por shumë nga simptomat mbeten të njëjta. Simptomat e zakonshme të anemisë përfshijnë dhimbje koke, lodhje ose gulçim.

Simptomat që përjetoni mund të variojnë nga të lehta në të rënda në varësi të asaj se sa serioze është anemia juaj dhe sa shpejt zhvillohet. Në fazat e hershme të anemisë, mund të mos keni fare simptoma. Ndërsa anemia juaj përparon, simptomat tuaja mund të përkeqësohen nëse nuk trajtohen.

Lodhje / lodhje ekstreme

Waking up tired: Causes, symptoms, and treatments

Ndjenja e lodhjes është simptoma më e zakonshme e anemisë me mungesë hekuri. Simptoma shoqërohet edhe me anemi aplastike dhe anemi hemolitike.

Qelizat e kuqe të gjakut bartin oksigjenin nëpër trup, dhe trupi ka nevojë për oksigjen për energji. Kur keni nivele të ulëta të qelizave të kuqe të gjakut, indet dhe muskujt e trupit tuaj nuk mund të marrin oksigjen ose energji të mjaftueshme.

Për më tepër, zemra juaj po punon më shumë se normalisht për të lëvizur gjakun e pasur me oksigjen që keni rreth trupit tuaj. Të gjitha këto gjëra të kombinuara mund të çojnë në lodhje ekstreme.

Lëkurë të zbehtë

Shenjat më të shpeshta të mungesës së hekurit në trup - Ora24

Të kesh lëkurë të zbehtë është e zakonshme në të gjitha llojet e anemisë. Zbehja lidhet me qarkullimin e gjakut. Kur keni një numër të zvogëluar të qelizave të kuqe të gjakut, më pak gjak do të rrjedhë në sipërfaqe, duke bërë që lëkura juaj të humbasë njëfarë ngjyre.

Zbehja mund të mbulojë të gjithë trupin ose të kufizohet në një zonë të caktuar. Njerëzit me anemi mund të vërejnë veçanërisht zbehje në thonjtë, pëllëmbët dhe rreth syve.

Dhimbje koke

Reasons why you have frequent headaches | Q Plus My Identity

Dhimbjet e kokës, dhe ndonjëherë migrena, janë të zakonshme me lloje të shumta të anemisë, por arsyeja për këtë është ende e paqartë. Ka disa dëshmi se mungesa e hekurit, shkaku më i zakonshëm i anemisë, mund të jetë shkaku kryesor i dhimbjeve të kokës. Kjo mund të jetë veçanërisht e vërtetë për gratë dhe vajzat, dhe gjatë menstruacioneve.

Anemia konsiderohet gjithashtu një faktor rreziku për hipertensionin intrakranial idiopatik, një gjendje në të cilën presioni i shtuar rreth trurit shkakton dhimbje koke. Ky çrregullim relativisht i rrallë ka tendencë të prekë gratë e rritura me obezitet.

Frymëmarrje e shkurtër

Cilat janë shkaqet e vështirësisë në frymëmarrje? - ATSH -

Kur nivelet e hemoglobinës janë të ulëta gjatë anemisë, nivelet tuaja të oksigjenit janë gjithashtu të ulëta. Rrjedhimisht, muskujt dhe indet tuaja janë të privuar nga gjaku i pasur me oksigjen.

Kur kjo ndodh, bërja e aktiviteteve normale, të përditshme si ecja, ngjitja e shkallëve apo edhe thjesht rregullimi i shtratit, mund të bëhet më sfiduese. Mund të ndiheni të gulçuar dhe nganjëherë të keni marramendje.

Nëse e gjeni veten vazhdimisht me mungesë fryme, është e rëndësishme që menjëherë të shkoni te mjeku. Jo vetëm që gulçimi është një shenjë e anemisë, por problemet e frymëmarrjes mund të jenë gjithashtu një shenjë e një gjendjeje tjetër serioze mjekësore.

Rrahje të parregullta të zemrës ose palpitacione

How Car Accidents Cause Heart Attacks and Irregular Heartbeat

Hemoglobina ndihmon në transportin e oksigjenit nëpër trup. Kur keni anemi, nivelet e ulëta të hemoglobinës mund të bëjnë që zemra juaj të punojë më shumë për të transportuar oksigjen.

Kjo tendosje shtesë në zemrën tuaj mund të çojë në rrahje të parregullta të zemrës ose ndjenjën se zemra juaj po rreh shumë shpejt ose në mënyrë jonormale. Megjithatë, nevojiten më shumë kërkime për të konfirmuar këtë lidhje.

Ndryshimet e thonjve, lëkurës dhe flokëve

How hair loss can impact your mental health | Health - Hindustan Times

Anemia mund të shkaktojë një anomali të thonjve të quajtur koilonychia. Karakterizohet nga thonj të hollë, të brishtë dhe në formë luge, kjo gjendje vërehet shpesh në mungesën kronike të hekurit.

Lëkura e thatë dhe humbja e flokëve mund të lidhen gjithashtu me aneminë pasi nivelet e ulëta të oksigjenit mund të shkaktojnë thatësi dhe dobësi. Nëse keni anemi nga mungesa e hekurit, mund të vëreni se flokët nuk po rriten ose po humbisni më shumë flokë se normalja.

Ënjtje ose dhimbje e gjuhës

Kanceri, diabeti, anemia, fruthi i keq: Ngjyra e gjuhës zbulon sëmundjet  dhe çka ju mungon

Ndonjëherë pjesa e brendshme e gojës ose e gjuhës do të shfaqë shenja dhe simptoma të anemisë. Për shembull, një studim zbuloi se 76% e njerëzve me anemi të mungesës së hekurit raportuan një ndjesi djegieje në gojë.

Në të njëjtin studim, njerëzit raportuan gjithashtu inflamacion dhe gojë të thatë, si dhe një gjuhë të lëmuar, të zbehtë dhe të fryrë. Simptoma të tjera të mundshme që lidhen me aneminë përfshijnë ulcerat e gojës dhe plasaritjet e kuqe në qoshet e gojës.

Dëmtimi i nervit

Nerve Damage From Diabetes (Part 2)

Nëse keni anemi pernicioze, e cila shkaktohet nga mungesa e vitaminës B12, mund të përjetoni dëmtim nervor. Ky dëmtim mund të shkaktojë ndjesi shpimi gjilpërash dhe mpirje në duart dhe këmbët tuaja.

Dëmtimi nervor gjithashtu mund t’ju bëjë të humbni reflekset tuaja dhe të përjetoni dobësi të muskujve. Kjo mund të çojë në ndjenjën e paqëndrueshmërisë në këmbë, probleme me ekuilibrin dhe vështirësi për të ecur.

Simptomat e anemisë tek fëmijët

Fëmijët dhe foshnjat mund të përjetojnë anemi nga mungesa e hekurit pasi rriten me shpejtësi dhe kanë nevojë për më shumë hekur. Ngrënia e një diete shumë të ulët në hekur ose konsumimi i shumë qumështit, i cili mund të ndikojë në përthithjen e hekurit, mund të shkaktojë anemi.

Anemia may be linked to Anxiety

Shenjat e anemisë tek fëmijët dhe foshnjat përfshijnë:

  • Lodhje
  • Frymëmarrje e shkurtër
  • Dëshirat e pazakonta për ushqim ose ulje e oreksit
  • Nervozizmi
  • Dhimbje koke ose marramendje
  • Dhimbje gjuhe
  • Zbehtësia
  • Të bardhët e syve që janë shumë të zbehtë ose me nuancë blu
  • Thonjtë e brishtë

Kur të konsultoheni me mjekun

Nëse jeni duke përjetuar ndonjë nga simptomat e mësipërme, është e rëndësishme të shkoni te mjeku. Rastet e anemisë së lehtë deri në mesatare janë zakonisht asimptomatike, kështu që edhe simptomat në dukje të lehta si lodhja dhe dhimbje koke mund të jenë një shenjë e anemisë më serioze.

Kur nuk trajtohet, anemia mund të çojë në komplikime serioze duke përfshirë dështimin e organeve dhe përkeqësimin e kushteve të tjera si sëmundjet kardiovaskulare.

Gratë shtatzënë duhet të flasin me mjekun për simptomat që lidhen me aneminë. Gjendja mund të shkaktojë lindje të parakohshme, peshë të ulët tek foshnja dhe rritje të rrezikut për anemi tek foshnja.

Përmbledhje

Anemia është një gjendje në të cilën gjaku juaj ka një numër të reduktuar të qelizave të kuqe të gjakut. Meqenëse qelizat e kuqe të gjakut mbartin oksigjen, kjo mund të zvogëlojë sasinë e oksigjenit të transportuar nga mushkëritë tuaja në pjesën tjetër të trupit tuaj.

Simptomat e anemisë përfshijnë lodhjen, zbehjen dhe gulçimin. Disa njerëz mund të përjetojnë gjithashtu dhimbje koke, rrahje zemre të çrregullta dhe ndryshime në flokë, lëkurë dhe thonjtë.

Burimi: Health/ Përktheu për shendeti.com.al: Anjela Hajdari

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here