Kryefaqja Lajm kryesor Vitaminat që duhet t’i merrni në çdo moshë

Vitaminat që duhet t’i merrni në çdo moshë

0
Shpërndaje

Përgatiti: Blertina Koka

Nuk ka një formulë të vetme për të parandaluar shenjat e plakjes, por një regjim i mirë ushqimor, dhe përdorimi i vitaminave dhe suplemente bimore, mund të lehtësojnë tranzicionin nga një dekadë në tjetrën. Studimet kanë treguar se doza e duhur e vitaminave mund të funksionojë si antioksiduesit dhe të shtojnë jetëgjatësinë. Vitaminat B janë jetike për shëndetin mendor, ndërkohë që vitamina D është e rëndësishme për lëkurën dhe shëndetin e përgjithshëm në çdo moshë. Kalciumi gjithashtu kryeson listën e vitaminave që duhet të merren me kalimin e moshës, pasi ofron mbrojtje të kockave.

Ja çfarë vitaminash duhet të përdorni gjatë të 40-ave, 50-ave, 60-ave dhe 70+.

Shfletoni galerinë…

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here