Kryefaqja Femrat Kanceri i vezoreve, njihuni me simptomat

Kanceri i vezoreve, njihuni me simptomat

0
Shpërndaje
In Malaysia, ovarian cancer is the fourth commonest cancer in women with an aged-standardised incidence rate of 5.9 per 100,000 population.

Shenjat e hershme të kancerit të vezoreve

Në fazat e tij të hershme, kanceri ovarian mund të mos shkaktojë simptoma që do të vini re. Edhe kur sëmundja përparon, shenjat mund të jenë të paqarta. Ju mund t’i ngatërroni ato me probleme të tjera të zakonshme, si kapsllëku.

Për shumë vite, kanceri i vezoreve njihej si një sëmundje “e heshtur”. Nëse i njihni simptomat, ju dhe mjeku juaj do të keni një mundësi për të kapur sëmundjen herët dhe në kohë.

Simptomat e zakonshme të kancerit të vezoreve

Ka katër simptoma kryesore të kancerit të vezoreve. Ju mund t’i keni ato edhe në fazat e hershme të sëmundjes. Ato janë:

Fryrje;

Dhimbje në legen ose bark;

Probleme me të ngrënit ose ndjenjën e shpejtë se jeni të ngopur;

Gjithmonë ndjeheni sikur keni nevojë të urinoni (urgjencë) ose ndjeheni sikur keni nevojë të urinoni shpesh (frekuenca);

Simptoma të tjera që mund të nënkuptojnë se keni kancer ovarian përfshijnë:

Lodhje trupore;

Dhimbje gjatë seksit;

Dhimbje shpine;

Stomak i trazuar ose urth;

Kapsllëk;

Ënjtje në barkun tuaj;

Ndryshime të pashpjegueshme të peshës — humbje peshe pa u përpjekur, ose fryrje që duket si shtim në peshë;

Shkarkim i pazakontë vaginal ose gjakderdhje, veçanërisht pas menopauzës;

Mbani në mend se edhe pse këto gjëra mund të jenë shenja të kancerit të vezoreve, ka më shumë gjasa që diçka tjetër t’i shkaktojë ato.

Kur të telefononi mjekun

Për shkak se shenjat e kancerit ovarian janë të zakonshme dhe disi të paqarta, është e vështirë të dihet se kur duhet të telefononi mjekun. Kontrollohuni nëse simptomat tuaja:

Janë të reja për ju;

Ndodh më shumë se 12 herë në muaj;

Tregojini mjekut tuaj nëse kanceri i vezores ose kanceri i gjirit shfaqet në familjen tuaj.

Qëndrueshmëria e simptomave të kancerit të vezoreve

Simptomat që zgjasin më shumë se dy javë janë kyçe për zbulimin e kancerit të vezoreve. Vetëm rreth 15% e kancerit ovarian diagnostikohet në fazat e hershme. Shumë gra nuk i vërejnë probleme derisa një tumor të jetë më i avancuar.

Simptomat e Kisteve, Masave ose Tumoreve ovariane

Një sërë kushtesh mund të shkaktojnë një masë ose ënjtje në zonën tuaj të legenit. Ato mund të jenë malinje (kanceroze) ose beninje (jo kanceroze). Ju mund të mos e dini se keni një të tillë derisa mjeku juaj ta dallojë atë gjatë një kontrolli rutinë.

Një kist ovarian është një nga shkaqet më të zakonshme të masave të legenit. Të tjera përfshijnë fibroidet dhe endometriozën.

Një masë pelvike mund të shkaktojë simptoma të ngjashme me ato të kancerit të vezoreve, si p.sh.

Dhimbje pelvike;

Ënjtje ose një ndjenjë fryrjeje në bark;

Nevojë për urinim shpesh;

Të vjella;

Dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës dhe kofshëve;

Probleme me zbrazjen e fshikëzës ose zorrëve;

Dhimbje gjatë seksit;

Shtim në peshë pa ndonjë shkak të qartë;

Gjakderdhje e pazakontë vaginale;

Ndjeshmëri e gjirit.

Burimi: WebMD

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here