Kryefaqja Shendeti a-z Sëmundjet e zemrës, cilat pije duhen konsumuar?

Sëmundjet e zemrës, cilat pije duhen konsumuar?

0
Shpërndaje

Lëngjet e frutave dhe perimeve: Frutat dhe perimet janë të mbushura me kalium, një elektrolit që mund të zvogëlojë presionin në muret e enëve të gjakut, duke mbështetur shëndetin e përgjithshëm të zemrës dhe enëve të gjakut. Për më tepër, kaliumi largon efektet negative që natriumi mund të shkaktojnë tek presioni i gjakut. Frutat më të mira janë bananet, portokallet, pjepri dhe qitro.

Uji: Kur jeni të hidratuar mirë, zemra juaj pompon gjak në mënyrë më efikase, ndaj përpiquni të qëndroni të hidratuar në çdo moment të ditës.

Çaji: Çajrat bimorë, si kamomili dhe livando, mendohet se janë një mënyrë fantastike për të përmirësuar cilësinë e gjumit. Gjumi i pamjaftueshëm është një faktor rreziku për sëmundjet e zemrës, pasi ka potencialin të rrisë presionin e lartë të gjakut, obezitetit dhe diabetit, të cilat mund të rrisin rrezikun për sëmundjet e zemrës.

Suplementet me fibra: Një suplement me fibra i shtuar në një gotë me ujë, mund të jetë një ide e mirë për të marrë të gjithë sasinë e nevojshme të fibrave. Shumica e shtesave të fibrave në formë pluhuri janë të tretshme dhe janë forma më e mirë për të ndihmuar shëndetin e zemrës.

Lëngjet me fruta dhe perime jeshile: Këto pije janë të mbushura me shumë lëndë ushqyese, si kaliumi, antioksidantë dhe madje edhe faktorë anti-inflamator. Ato mund të ndikojnë pozitivisht duke zvogëluar rrezikun e sëmundjes së arterieve koronare./ Healthline

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here