Denonco – Raportime

Denoncim: Po më vdes gruaja nga kanceri, spitali më thotë të shkoj ta blejë ilaçin në farmaci

Gruaja i dergjet në shtrat dhe i ka ditët e numëruara. Por institucionet i thonë ta blejë vetë ilaçin ku të mundet nëpër farmaci.  Ia kanë bllokuar edhe numrin e celularit që të mos i bezdisë më edhe pse ai u kërkon ndihmë....

 

Mbetjet spitalore në spitalin e Fierit, jashtë kontrollit. Edhe në tualetet e pacientëve!

Denisa Canameti “Në të gjitha qytetet situata është njësoj kaotike dhe nuk mund të bësh diferencime të dukshme, veçse në ndonjë eksperiencë konkrete të cituar.” Janë konsideruar të rrezikshme dhe bombë me sahat për shëndetin...

 

Degradimi i Urgjencës së Tiranës, mjekët në konflikt me qytetarët (Video)

Ndërtesës që ka shërbyer për 25 vite me radhë si urgjenca kryesore e Tiranës së shpejti mund t’i vihet dryni. Edhe pse ministria e Shëndetësisë vitin e kaluar mohoi çdo pretendim se do të mbyllet Urgjenca Mjekësore dhe do të...

 

Denoncim: Në spitalin e Durrësit mungojnë medikamentet bazike. Përgjigjet drejtori!

Denisa Canameti Në redaksinë e “Pro Pacientit” ka mbërritur sot një denoncim, ku thuhet se në spitalin e Durrësit mungojnë edhe medikamentet më bazike. “Nuk ka ilaçe. Si në shërbim, ashtu edhe në urgjencë në spitalin e Durrësit...

 

Analizat tumorale, kosto e shumëfishtë për xhepat e pacientëve

Denisa Canameti Në QSUT nuk realizohen analizat më të domosdoshme për të vendosur diagnozën e pacientëve, veçanërisht kur bëhet fjalë për sëmundje tumorale. Problematike për sëmundjet tumorale mbetet mosmarrja në ngarkim diagnostik...

 

Mbështetja e shtetit për të sëmurët me kancer? Statusi “invalid”!

Denisa Canameti “Fat dhe lekë! Nëse këto të dyja mund t’i kombinosh, ia del të fitosh në luftën kundër tumorit.  Shteti? Të jep në dorë statusin e invalides dhe të hedh në rrugë”. Kjo është eksperienca që sjell Greta,...

 

Mungojnë ilaçet, mjekët “bastisin” shërbimin e hematologjisë. QSUT: Po firmosim kontratat, ilaçe s’do ketë

Për gazetën “Shëndet+” dhe Shëndeti Online: Denisa Canameti, Elona Tereziu Gjendje rrëmuje dhe alarmi në shërbimin e hematologjisë. Vonesat në nënshkrimin e kontratave për citostatikët kanë prodhuar një situatë kaotike...

 

Pacientët “masakrojnë” ministrin e Shëndetësisë: Nuk keni as turp…

Denisa Canameti / Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+ Ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj vazhdon që të jetë në qendër të kritikave të qytetarëve. Këta të fundit nuk e “kursyen” as në urimin që kreu i shëndetësisë bëri...

 

SHFRD: Fondi të zbatojë listat e rimbursimeve

Asim Toro, Shoqata e Fëmijëve dhe të Rinjve me Diabet Diabeti kudo në botë është kthyer në katastrofën më të madhe shëndetësore. Po të vëresh statistikat buxhetore të FSDKSH-së, në krye të tabelës qëndrojnë medikamentet...

 

Prishet sonda abdominale, pacientët e poliklinikës Nr.1 tre javë pa shërbim

Elona Tereziu / Gazeta “Shëndet+” Pacientët e Poliklinikës së Specialiteteve Nr.1  kanë tre javë që sorollaten pa marrë shërbim. Shkak është bërë prishja e sondës abdominale, çka ka bërë që puna të pezullohet...