Dieta

Ushqimet që do t’ju ngrenë humorin

Përshtati në shqip: Blertina Koka Askush nuk mund ta mohojë ndjesinë e kënaqësisë që të jep një akullore me çokollatë ose kafshata e parë e avokados në tost. Dhe në fakt ka prova shkencore se disa ushqime të caktuara rrisin...

 

Ushqimet që garantojnë një pleqëri të shëndetshme

Blerina Bombaj, dietologe Forconi imunitetin Konsumi i përditshëm i një burimi të proteinave me vlerë të lartë biologjike, por pa yndyrë, si veza, peshku, mishi i shpendëve ose mishi i kuq pa dhjam është i një rëndësie të veçantë....

 

6 ushqime anti-plakje që duhet t’i provoni

Përshtati në shqip: Blertina Koka Do të donit të shtonit vite në jetën tuaj ose jetë në vitet tuaja? Ka disa ushqime anti-plakje që mund t’ju ndihmojnë t’i bëni të dyja. Dieta luan rol në dëmtimin e radikaleve të lira (duke...

 

Kujdes! Mos e përdorni majdanozin nëse keni një nga këto gjendje shëndetësore

Përshtati në shqip: Blertina Koka Majdanozi është i sigurt kur konsumohet në sasi të moderuar në gatime të ndryshme. Ai është i sigurt për të rriturit edhe kur merret si ilaç. Tek disa njerëz, majdanozi mund të shkaktojë alergji...

 

5 shenja të çuditshme që tregojnë se jeni të dehidratuar

Trupi ka disa mënyra interesante për t’ju treguar se duhet të konsumoni më shumë ujë. Ja cilat shenja duhet të keni parasysh: Erë e keqe nga goja – Pështyma ka aftësinë të luftojë bakteret. Nëse jeni të dehidratuar, bien...

 

Është koha e detoks! Ja cilat lëngje mund të detoksikojnë dhe tonifikojnë trupin

Përshtati në shqip: Blertina Koka Nëse po kërkoni për një mënyrë natyrale për të humbur kilet e tepërta ose thjesht për të detoksikuar trupin, Bright Side ka një zgjidhje për ju. Këto lëngje ‘mrekulli’ nuk janë vetëm të...

 

Pije energjike + alkool, një kombinim i rrezikshëm

Përshtati në shqip: Blertina Koka Përzierja e pijeve energjike me alkoolin mund të jetë një kombinim i rrezikshëm, duke rritur rrezikun e aksidenteve dhe dëmtimeve, sugjeron një studim i ri kanadez. Kafeina tek pijet energjike i mban...

 

Ushqimet më të mira për lehtësimin e dhimbjeve në stomak

Përshtati në shqip: Blertina Koka Dhimbja e stomakut mund të shkaktohet për arsye të ndryshme, duke filluar nga ushqimet e helmuara deri tek sëmundja kronike. Ajo kalon me siguri, megjithatë, ka raste kur dhimbja e barkut, e kokës, diarreja,...

 

Mëngjese të shëndetshme për të sëmurët me diabet

Blertina Koka Mëngjesi është një vakt i rëndësishëm për të gjithë ne. Ai na siguron energjinë që na duhet gjatë ditës. Një mëngjes i shëndetshëm ndihmon gjithashtu në mbajtjen e një peshe ideale të trupit, një nga faktorët...

 

8 ushqimet më të mira për rritjen dhe forcimin e kockave

Përshtati në shqip: Blertina Koka Dy lëndë ushqyese janë të rëndësishme për forcimin e kockave: kalciumi dhe vitamina D. Kalciumi forcon strukturën e kockave dhe dhëmbëve, ndërsa vitamina D përmirëson absorbimin e kalciumit dhe...