Femijet

E pabesueshme/ Shikoni se si 2-vjeçari i shpëton jetën binjakut

Përshtati në shqip për gazetën Shëndet+ dhe Shendeti Online: Blertina Koka Heronjtë nuk janë vetëm të mëdhenj. Ata janë të të gjitha përmasave dhe formave, përfshirë edhe fëmijë të vegjël. I tillë është edhe një 2-vjeçar...

 

Fëmija e parë e 1980-s lind beben e parë të 2017-s

Fëmija e parë e këtij viti në Islandë ka lindur 3 minuta pas hyrjes së vitit 2017. Nëna e tij gjithashtu ka qenë foshnja e parë e lindur në vitin 1980. Të dy kanë lindur në të njëjtin spital në Jugperëndim të Islandës.

 

10 burimet kryesore të stresit te fëmijët

Përgatiti për gazetën “Shëndet+” dhe Shëndeti Online: Fize Smailaj Edhe fëmijët bien pre e strest, ky është një fakt tashmë. Por cilët janë faktorët që ndikojnë në të? Përveç arsyeve të përditshme si vonesa për në...

 

Diabeti te fëmijët, dieta ushqimore për ta

Për gazetën Shëndet + dhe Shëndeti Online: Rolina Naco, dietologe Zhvillimi i diabeti te fëmijët është kryesisht rezultat i rritjes së obezitetit që në fëmijëri, e cila është një pasojë e marrjes në sasi tepër të lartë të...

 

Infeksionet e veshit, kujdesi që duhet të kenë prindërit

Për gazetën Shëndet+ dhe Shëndeti Online, mjekja Anjeza Kuçi, otorinolaringologe pranë Qendrës Shëndetësore të Specialiteteve nr.3, Tiranë Të rralla janë bebet që nuk e kanë provuar të paktën një herë dhimbjen e veshit, por...

 

Ekzaminimi imazherik, si mund të shpëtojë jetën e fëmijëve

Elona Tereziu Ekzaminimi imazherik tek fëmijët e vegjël duhet futur në protokollin mjekësor. Kështu shprehet për gazetën “Shëndet+” dhe Shëndeti Online, prof. dr. Krenar Preza, shefi i departamentit të imazherisë në...

 

Përzgjedhja e gjinisë së bebes që në konceptim: a mund të lëmë gjithçka në dorë të shkencës?!

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Përzgjedhja gjinore e fëmijës ka qënë dëshirë që në krijimin e njerëzimit. Thuajse të gjithë prindërit dëshirojnë të kenë fëmijë të të dyja gjinive, për këtë ata...

 

Pyet mjekun: Puçrrat e bardha në gojë si hiqen?

Përshëndetje! Djali im është 6 vjeç dhe i janë shfaqur disa puçrra të bardha me majë në gojë. Si mund të hiqen? Përgjigjet për gazetën “Shëndet+” dhe Shëndeti Online mjekja infeksioniste Imelda Zeqja Problemet me...

 

Fëmijët e lindur me herpes kanë më shumë gjasa për t’u prekur nga ky lloj kanceri

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Leucemia akute limfoblastike është forma më e zakonshme e kancerit të fëmijëve. Sipas një studimi të ri, fëmijët e lindur me herpes kanë një shans më të lartë të zhvillimit...

 

Autizmi mund të shkaktohet nga mungesa e një proteine në tru

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Sipas një studimi të ri mendohet se autizmi mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave në tru. Rreth një e treta e rasteve besohet të jetë për shkak të mungesës së nSR100,...