Mjedisi

Harta e plazheve të pastra dhe të ndotura në Shqipëri

  Agjencia Kombëtare e Mjedisit ka publikuar hartën e plazheve të bregdetit shqiptar, duke i vlerësuar ato sipas cilësisë së tyre. Nëse u referohemi hartave të projektuar nga AKM, ku cilësia e plazheve korrespondon me ngjyrat...

 

Të jetosh mes ujërave të zeza! Banorët e Kamzës “Duam të thithim ajër të pastër! Mos të vuajmë më spitaleve”

Blertina Koka / Shendeti.com.al Duam oksigjen! Duam ajër të pastër! Duam të jetojmë të shëndetshëm! Janë këto vetëm disa nga thirrjet e banorëve të lagjes Zall-Mner dhe Fruti-Kulturë, të cilët janë të detyruar të jetojnë...

 

Ndotja e ajrit në Tiranë, 40% më e lartë se norma e BE-së

Agjencia Kombëtare e Mjedisit publikoi raportin mbi ndotjen e ajrit në Shqipëri, për sa i përket vitit 2015. Sipas këtij raporti Tirana përballet me norma të dyoksidit të nitrogjenit 40 % më të larta se kufiri i Bashkimit evropian. Ndotja...

 

Ja si ta bëni tualetin tuaj të shkëlqejë nga pastërtia me këto 2 përbërës natyral

Përshtati në shqip për gazetën “Shëndet+”: D.Bardhi Tualeti është vedi “ideal” ku lulëzojnë bakteret dhe mikrobet. Higjena e tualetit është shumë e rëndësishme, sepse në këtë mënyrë parandaloni shfaqjen e sëmundjeve...

 

Harta e plazheve më të pastra dhe më të ndotura në Shqipëri

Agjencia Kombëtare e Mjedisit ka publikuar hartën e plazheve të bregdetit shqiptar, duke i vlerësuar ato sipas cilësisë së tyre. Nga harta e publikuar mbi monitorimin e plazheve, bie në sy fakti se janë 53 plazhe me cilësi të shumë...

 

Ndotja në Zvërnec, flota detare në ndihmë të operacionit

Ministria e Mbrojtjes bëri të ditur se flora detare po angazhohet për të frenuar ndotjen e mëtejshme në plazhin e Zvërnecit, pas incidentit të djeshëm, ku një sasi nafte bruto përfundoi në det. “Disa tonë naftë e papërpunuar...

 

Krujë, ndotja në nivele alarmante, shënohen 11 raste me kancer

Mark Brunga, gazeta “Shëndet+” Ajri në rrethin e Krujës ka një nivel ndotjeje alarmante. Kjo tregohet fare thjesht përmes shifrave zyrtare të cilat flasin për 11 raste të regjistruara me kancer për shkak të lëndëve helmuese. Fabrika...

 

Ja gjërat që s’duhet t’i mbani asnjëherë në banjo

Përshtati në shqip për gazetën “Shëndet+”: D.Bardhi Banjo është “qendra” e rutinës së mëngjesit, por sipas një studimi të bërë nga Universiteti i Harvardit, thuhej se disa produkte do të ishte mirë mos t’i mbanit në...

 

Nis tregtia e ajrit

Përshtati për gazetën “Shëndet+”: Blertina Koka Ajër i fshatrave britanikë për vetëm 80 paundë kavanozi. Ky është produkti më i ri që një biznesmen 27-vjeçar po u shet shtresave të pasura kineze që jetojnë në...

 

Kriza globale e ujit e pasqyruar në foto

Që nga viti 2011, fotografi amerikan Mustafah Abdulaziz ka udhëtuar në tetë shtete të ndryshme në të gjithë botën për të treguar krizën globale të ujit në dokumentarin e tij “Historitë e Ujit”. Nëpërmjet këtij dokumentari,...