A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Semundjet me shkronjen: A

Zhbllokoni arteriet me anë të kësaj përzierje me hudhër dhe limon

Përshtati në shqip: Blertina Koka Të gjithë e dimë se si hudhra ashtu edhe limoni janë të mira për zemrën. Hudhra ndihmon në hollimin e gjakut, parandalon formimin e pllakës bakteriale që mund të shkaktojë atak në zemër dhe goditje në tru. Kjo erz është gjithashtu e mirë...

Pyet mjekun: Kam alergji nga polenet, më bën dëm mjalti?

Përshëndetje! Do të doja të dija nëse në rastet kur mjekohem për alergji nga polenet, mund të konsumoj edhe mjaltë? Përgjigjet Mira Xhixha, mjeke alergologe pranë Poliklinikës së Specialiteteve nr.3, Tiranë Kjo është një pyetje e zakonshme që e hasimshpesh nga pacientët...

4 mënyra natyrale për lehtësimin e ankthit

Përshtati në shqip: Blertina Koka Nëse hera herës e keni të vështirë të ruani qetësinë - domethënë shqetësoheni para një takimi ose e keni vështirë të flini para një prezantimi të madh në punë – nuk keni përse të pini ndonjë ilaç për të lehtësuar ankthin. Ka një...

Alergjitë e stinës, si duhet të mbrohemi?

Alergjitë stinore Alergjitë stinore ashtu si edhe alergjitë e tjera, zhvillohen kur sistemi imunitar i trupit bëhet i ndjeshëm dhe reagon ndaj substancave që ndodhen në mjedis, të cilat në pjesën më të madhe të popullatës nuk japin probleme. Këto substanca apo alergjenë mund të...

Autizmi, lufta e fituar; Historia e Leandros 7-vjeçar

Leandro Toçi është 7 vjeç. Rreth moshës 3 vjeçare ai ndërpreu çdo lloj komunikimi, u mbyll në vetvete dhe shfaqte shenja ankthi. Leandro u diagnostikua me autizëm. “Leandro brenda javës ndryshoi krejtësisht nga gjendja që ishte. Unë i kisha humbur shpresat”, thotë Flora...

Simptomat që paralajmërojnë për aciditet të lartë në stomak

Përshtati në shqip: Blertina Koka Refluksi gastro-ezofageal, i njohur ndryshe si sëmundja e refluksit acid, është një sëmundje kronike e dëmtimit të mukozës së stomakut dhe ezofagut si rezultat i kthimit mbrapsht të acideve të stomakut drejt ezofagut. Ai është një problem i...

Mënyra më e shpejtë për t’u qetësuar dhe lehtësuar ankthin

Përshtati në shqip: Blertina Koka Kur njerëzit janë në ankth para një operacioni, mjekët dhe infermierët u thonë që të marrin frymë thellë dhe ngadalë. Mund të duket si një mënyrë e papërshtatshme për të larguar ankthin, por, në shumë raste funksionon...

2 prill 2017, Dita Botërore e Autizmit

Dita Botërore e Autizmit Dita Botërore e Autizmit është vendosur nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, me rezolutën “62/139” në vitin 2007, më tepër si një përpjekje për t’i dhënë fund diskriminimit ndaj personave me autizëm. Kjo ditë është vendosur...

Pagjumësia, ja problemi serioz që mund të sjellë në shëndet

Përshtati në shqip: Blertina Koka Çfarëdo që të bëni sonte, sigurohuni të bëni një gjumë të mirë. Rrotullimi gjatë gjithë natës në krevat, në përpjekje për të fjetur, rrit rrezikun për atak në zemër dhe goditje në tru, paralajmërojnë shkencëtarët. Ata që e...

Kujdes me përdorimin e ibuprofenit! Shton rrezikun për arrest kardiak

Përshtati në shqip: Blertina Koka Ilaçet e zakonshme për lehtësimin e dhimbjeve, si ibuprofeni, rrisin rrezikun për arrest kardiak me një të tretën, paralajmërojnë ekspertët. Këto ilaçe, sipas ekspertëve, duhet të shiten vetëm me recetën e mjekut. Të gjithë ilaçet...