A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Semundjet me shkronjen: D

5 mënyra për parandalimin e diabetit të tipit 2 (Video)

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Diabeti i tipit 2 është një sëmundje që zhvillohet me kalimin e viteve nga kequshqyerja dhe mënyra jo e shëndetshme e jetesës. Mënyra e vetme për të parandaluar zhvillimin e kësaj sëmundjeje është...

Lajmi i mirë për të sëmurët me diabet: Qeveria shton shpenzimet për blerjen e fishave

  Personave me diabet iu është premtuar shpesh herë përfshirja e fishave në skemën e rimbursimit. Pavarësisht premtimeve të bëra në vite nga drejtuesit e dikastereve shëndetësore, përfshirja e këtyre pajisjeve dhe materialeve mjekësore në skemën e rimbursimit deri tani...

Zemra dhe diabeti, gabimet e mjekëve dhe kujdesi

Për gazetën Shëndet+ dhe Shëndeti Online, endokrinologët: Gjinal Gjoncaj, Albana Banushi Në një nga konsultimet në ambientet e Shoqatës së Diabetit, u paraqit një person me diabet, të cilin e kishin diagnostikuar ditët e fundit edhe me insuficencë të zemrës. Nuk do të kishim...

Kujdes! Rrezikoni të mbeteni të shurdhër nëse i pini këto dy ilaçe shpesh

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Gratë që pinë paracetamol ose ibuprofen vetëm 2 herë në javë mund të rrezikojnë të mbeten të shurdhëta përgjithmonë. Ekspertët mendojnë se pirja e 2 kokrrave të ilaçeve për lehtësimin e dhimbjeve çdo javë për më...

Ushqimet që mund t’ju shkaktojnë diarre

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Fize Smailaj E di që nuk është një ndër gjërat më të bukura për të cilat mund të flasim, por të gjithëve mund të na ndodhë të vuajmë nga diarreja, dhe për ta parandaluar një gjë të tillë duhet të jemi të informuar mbi...

Diabulimia: Çrregullimi i fshehur i të ngrënit që po vret gratë me diabet

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Disa gra të sëmura me diabet po rrezikojnë të mbeten të verbra, të hyjnë në koma diabetike, madje rrezikojnë edhe të vdesin nga shmangia e injektimeve të insulinës me qëllimin për të rënë në peshë. Diabulimia...

Ky mineral tek dieta mesdhetare parandalon diabetin, sëmundjet e zemrës dhe goditjen në tru

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Dieta mesdhetare është shumë e shëndetshme, duke qenë se është e pasur në fruta dhe perime dhe përmban shumë pak mish të kuq dhe produkte të qumështit. Shkencëtarët kanë gjetur një tjetër arsye përse kjo dietë...

3 filxhanë kafe në ditë ju shpëtojnë nga dementia

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Pirja e 3 filxhanëve kafe në ditë ul rrezikun e zhvillimit të dementias. Konsumimi i moderuar i kafeinës, sipas ekspertëve, parandalon formimin e grumbullit toksik në tru, që shkakton sëmundjen e alcajmerit. Ndërsa një...

3-vjeçari hero i shpëton jetën të atit të sëmurë me diabet

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Vogëlushi i shpëton jetën të atit, i cili vuante nga diabeti. Babi i tij Marku, 34-vjeç, kishte rënë në koma diabetike pasi i ishte ulur niveli i sheqerit. Pranë tij ishte gjendur vetëm vogëlushi Lenny, i cili, edhe pse...

Pjepri i hidhur, fruti me veti kurative fantastike

Blerina Bombaj, dietologe Ky frut njihet që në lashtësi me përdorimin e tij në shërimin e shumë patologjive nga mjekësia kineze. Së fundmi edhe mjekësia modern i ka njohur disa veti tepër të dobishme për shëndetin. Të dhënat më bindëse rreth këtij ushqimi tregojnë ndikim në...