A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Semundjet me shkronjen: H

Gigi Hadid rrëfen sëmundjen nga e cila vuan

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Fize Smailaj Gigi Hadid ka treguar se vuan nga sëmundja Hashimoto, një gjendje shëndetësore që prek gjëndrën e tiroides. Modelja 21-vjeçare ka thënë gjatë një intervistë për revistën "Elle" se prej dy vitesh ajo ka marrë mjekime...

Studim: Qindra mijëra fëmijë kanë hipertension të padiagnostikuar

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Mijëra fëmijë vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut dhe nuk janë diagnostikuar akoma, tregojnë të dhënat e reja. Studimi, i kryer nga Shoqata Amerikane e Pediatërve,  është i pari që tregon se fëmijët e moshës 3-18...

Shpikja më e rëndësishme për HIV AIDS

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Shkencëtarët britanikë kanë zhvilluar një lloj të ri testi të HIV AIDS, i cili mund të lidhet me kompjuterin ashtu si USB-ja. Hulumtuesit shkencorë thonë se kjo pajisje mund të zbulojë virusin me një pikë gjak, duke...

Mjekët bëjnë thirrje: Konsumoni sa më pak pije energjike, mund t’ju shkaktojnë hepatit

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Mjekët po paralajmërojnë mbi rreziqet e konsumimit të tepërt të pijeve energjike, pasi një burrë i moshës se mesme, i cili konsumonte 5 kanoçe në ditë, u infektua nga hepatiti akut. 50-vjeçari, emri i të cilit nuk...

Shërbimi i hemodializës, hapet në Lezhë pavioni për 42 pacientë

Për herë të parë, shërbimi i hemodializës, jetik për këdo që e kanë të nevojshme atë, do të kryhet edhe në Lezhë. Pas Vlorës dhe Shkodrës, shërbimi i hemodializës tani do të shtrihet edhe në Lezhë. Ky shërbim do t’u japë fund vuajtjeve fizike dhe shpirtërore të 42 të...

Pini ujë edhe kur nuk jeni të etur? Ja nga çfarë rrezikoheni

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Doktorët, shkencëtarët dhe të dashurit tanë, të gjithë na kujtojnë se duhet të konsumojmë 8 gota me ujë çdo ditë. Por, a ka ndonjë të vërtetë pas këtij miti? Si duket jo, pasi ekspertët po paralajmërojnë tani se...

Ngjarje historike/ Kurohet personi i parë me virusin HIV

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Një 44-vjeçar nga Britania është personi i parë në të gjithë historinë e njerëzimit që është kuruar nga virusi HIV. Shkencëtarët që janë marrë me eksperimentimin e terapisë së re thonë se virusi është zhdukur...

Nëna paralajmëron prindërit mbi rreziqet e puthjes së bebeve

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Fize Smailaj Një nënë po paralajmëron prindërit e tjerë mbi rreziqet potenciale të puthjes së bebeve, pasi e ka pësuar vetë me foshnjën e saj vetëm 14-muajsh. 30-vjeçarja Amy Stinton tregon se i është dashur ta shtrojë menjëherë...

Mos e kanë fajin hormonet?

Si të dalloni nëse keni çregullim hormonal? Blerina Bombaj, dietologe Ndjeheni të fryrë, të acaruara, apo thjeshtë jo në formë të mirë? Shkaku mund të jetë një ç’ekuilibër i hormoneve tuaja. Hormonet janë substanca kimike të cilat ndikojnë funksionin e qelizave dhe...

Fëmija i lindur me sëmundjen e rrallë që e pengon të rritet normalisht

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Fize Smailaj Një fëmijë është diagnostikuar me një sëmundje të rrallë, e cila sipas të ëmës po e kthen atë sërish në bebe. Djali 2-vjeçar Kade Gibbons vuan nga një çrregullim i trurit, i njohur ndryshe edhe si sindroma e Hellerit....