A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Semundjet me shkronjen: R

“U zgjua për herë të fundit, mori frymë thellë dhe tha: Të dua mami”

Përshtati në shqip: Blertina Koka Kanë kaluar 2 muaj që Ruth Scully jeton me frikën më të madhe të çdo prindi: atë të humbjes së fëmijës. Tani ajo ka vendosur të shpërndajë historinë e saj në Facebook me shpresën mos gjen pak ngushëllim. Më 4 shkurt 2017, vogëlushi...

Ushqimet që luftojnë aciditetin e lartë në stomak

Përshtati në shqip: Blertina Koka Ushqime pikante, të skuqura, salcë domatesh, kafeinë. Nëse vuani nga refluksi acid, me siguri e dini çfarë nuk duhet të hani. Thënia “Stop” gjatë gjithë kohës me siguri ju bezdis. A ka ndonjë ushqim që mund ta hani pa asnjë problem?...

Rakitizmi, si shfaqet dhe masat parandaluese

Bisedoi: Elona Tereziu Vitaminat janë ndër elementet e rëndësishme që nxisin zhvillimin e mirë të shëndetit, kjo veçanërisht tek fëmijët ndërkohë që marrja e sasive të rekomanduara nuk duhet neglizhuar në asnjë rast. Një ndër vitaminat më të rëndësishme që ndikon në...

Ushqimet që ndikojnë në refluksin ezofagial

Blerina Bombaj, dietologe / Shëndeti Online dhe gazeta 'Shëndet+' Këshilla për të qetësuar refluksin e ezofagut Valvula e ezofagut që e ndan atë nga stomaku mund të mos arrijë kontraktimin e duhur edhe për shkaqe të ndryshme nga ushqimi. Për këtë arsye, duhet të...

Barnat biologjike, zgjidhja për sëmundjet reumatizmale?!

Bisedoi: Elona Tereziu / Shëndeti Online dhe gazeta 'Shëndet+' Sëmundjet reumatizmale, për nga larmia e tyre dhe për kontigjentin e madh të pacientëve që përfshijnë, kanë bërë që reumatologjia të jetë një ndër disiplinat më të aplikuara të kohës. Sigurisht çdo...

Reumatizma, si ta trajtojmë në mënyrë natyrale

Ekzistojnë lloje të ndryshme reumatizmash. Ushqimet që duhen preferuar: Të gjitha llojet e peshqve të pasura me acide omega 3: salmoni, sardelet, skumbrijet, accugat. Gjithashtu qershi, ananas, shalqi, nespulla, mandarina. Ushqimet që duhen kufizuar: Mishi i kuq, frutat e thata,...

Refluksi gastro-ezofageal, ja si ta luftoni nëpërmjet ushqimit

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Refluksi gastro-ezofageal, i njohur ndryshe si sëmundja e refluksit acid, është një sëmundje kronike e dëmtimit të mukozës së stomakut dhe ezofagut si rezultat i kthimit mbrapsht të acideve të stomakut drejt...

Një hap larg zbulimit të sekretit të rinisë? Ja cila dietë ju mban gjithmonë të rinj

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Studimi më i fundit ka hedhur dritë mbi mënyrën se si plaken gjenet tona, duke na çuar kështu një hap larg zbulimit të rinisë së përjetshme. Për herë të parë në historinë e njerëzimit, një ekip shkencëtarësh ka...

Si të kuroni reumatizmën, ja çfarë keni ditur gabim!

Përgatiti për shëndeti.com.al: Elena Beta Kur është fjala për reumatizmën, mund të themi se cilësohet ndryshe edhe si sëmundja e moshës së tretë dhe ka lidhje të ngushtë me vendbanimin e personave të prekur. Sipas specialistëve, kjo sëmundje në vendin tonë është shumë e...

Lehtësoni dhimbjet e kyçeve me këtë bimë barishtore shumëvjeçare

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Lule Arnika është një bimë barishtore shumëvjeçare, me kërcell të drejtë goxha të fortë, që mund të arrijë deri në 60 cm lartësi, ka lule të verdha që të kujtojnë margaritat dhe zhvillohen në periudhën nga...