A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Semundjet me shkronjen: S

4 ushqimet që ju ndihmojnë të lehtësoni stresin dhe sheshoni barkun

Përshtati në shqip: Blertina Koka Kur jeni të stresuar, mund t’ju lind dëshira të konsumoni akullore, patatina, patate të skuqura. Në vend që të tundoheni nga këto ushqime, do të ishte mirë të bëni zgjedhje të zgjuara që do t’ju ndihmojnë të lehtësoni ankthin, dhe në të...

Sindroma që prek me miliona gra dhe ngatërrohet me dhimbjet e ciklit menstrual

Përshtati në shqip: Blertina Koka Ndiheni të fryrë, në siklet dhe merrni frymë me vështirësi ndërkohë që keni dhimbje të tmerrshme barku? Këto simptoma mund të duken të njohura për të gjitha gratë, duke qenë se u duhet t’i përballojnë çdo muaj. Por, ka raste kur...

Sëmundjet e stomakut, rëndësia e gastroskopisë

Bisedoi: Denisa Canameti Gastroskopia (apo sonda e stomakut, siç njihet rëndom) është një ekzaminim tepër i nevojshëm në rastet e problemeve me stomakun. Megjithatë, pak persona e kuptojnë rëndësinë e tij. Mjekja gastrohepatologe pranë Poliklinikës së Specialiteteve nr.3 në...

4 arsyet përse përqafimet janë të rëndësishme për shëndetin

Përshtati në shqip: Blertina Koka Kush nuk do të donte një përqafim të ngrohtë nga nëna, babai, miku apo mikja më e ngushtë, apo më mirë akoma, nga gjysma tjetër e juaja. Përqafimet na bëjnë të ndihemi mirë emocionalisht dhe jo vetëm, shkruan gazeta Shëndeti. Studimet...

Sindroma e lodhjes kronike, shkaqet dhe faktorët e rrezikut

Përshtati në shqip: Blertina Koka Çfarë është ekzaktësisht sindroma e lodhjes kronike? Siç sugjeron edhe emri, është një sëmundje rraskapitëse: Njerëzit me lodhje kronike vuajnë nga një ndjesi e pashpjegueshme dhe ekstreme  e lodhjes, që mund të zgjasë për disa muaj...

6 arsye të frikshme përse sytë po funksionojnë çuditshëm

Përshtati në shqip: Blertina Koka Sytë janë të lidhura me sistemin nervor qendror dhe gjithçka tjetër në trup. Çdo gjë që prek trup, ndikon gjithashtu edhe në sy. Përveç problemeve si glaukoma, katarakti, degjenerimi makular, nga sytë mund të dallohen edhe shumë probleme të...

8 problemet shëndetësore që dallohen vetëm nga sytë

Përshtati në shqip: Blertina Koka Sytë mund të jenë pasqyrë e shpirtit (sipas një proverbi të vjetër), por janë gjithashtu një pasqyrë e qartë e shëndetit, ku informacioni që ata mund të zbulojnë është i jashtëzakonshëm. Shumë probleme shëndetësore shfaqin simptoma...

Skleroza e shumëfishtë, rreziku shëndetësor i moshave të reja

Bisedoi: Elona Tereziu Skleroza multiple, sipas specialistëve, është më e shprehur tek moshat e reja. Kryesisht prek 20-40-vjeçarë dhe haset më shpesh tek femrat në raportin 3 me 1. Ndërkohë që, sipas ndarjes gjeografike, rezulton të jetë më e shprehur tek popujt e bardhë....

Ushqimet më të mira për lehtësimin e dhimbjeve në stomak

Përshtati në shqip: Blertina Koka Dhimbja e stomakut mund të shkaktohet për arsye të ndryshme, duke filluar nga ushqimet e helmuara deri tek sëmundja kronike. Ajo kalon me siguri, megjithatë, ka raste kur dhimbja e barkut, e kokës, diarreja, të vjellat dhe simptoma të tjera zgjasin...

Sinusiti (pezmatimi i zgavrës së hundës), shenjat paralajmëruese dhe shkaqet

Përshtati në shqip: Blertina Koka Sinusiti është pezmatimi i zgavrave të brendshme të hundës. Sinuset e shëndetshme mbushen me ajër, por, nëse ato bllokohen dhe mbushen me lëngje, mund të rriten baktere dhe shkaktohen infeksione. Shkaqet më të zakonshme të bllokimit të...