A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Semundjet me shkronjen: Z

Ushqimet që luftojnë sëmundjet e zemrës (Video)

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Boronicat janë të pasura me antioksidues që luftojnë inflamacionin. Ky i fundit rrit rrezikun për atak ë zemër kur poshton arteriet. Për të parandaluar një gjë të tillë, konsumoni një filxhan me...

MOS i injoroni dhimbjet e shpatullave! Mund të paralajmërojnë për një sëmundje vdekjeprurëse

Përshtati në shqip për gazeta Shëndet+ dhe Shendeti Online: Blertina Koka Pas dhimbjes së shpatullave (supeve) mund të fshihet një problem me serioz, që nuk kurohet vetëm me një masazh të thjeshtë të tyre. Njerëzit që rrezikohen nga sëmundjet e zemrës zakonisht përjetojnë...

Ushqimet “armike” të zemrës

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka  E dini që disa ushqime mund t’ju mbrojnë nga problemet e zemrës. Ato ulin nivelet e kolesterolit dhe tensionit të lartë në gjak, parandalojnë formimin e pllakës bakteriale dhe ulin inflamacionin. Por, ashtu si ju mbrojnë...

Frutat e thata kundër kancerit dhe pro zemrës. Ja sa duhet të hani çdo ditë

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Një grusht me fruta të thata mund të ulin rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës dhe kancerit. Konsumimi i vetëm 20 gramëve çdo ditë mund të zvogëlojë gjasat e vdekjes së parakohshme me më shumë se një të...

Paralajmërimi i ekspertëve: Të rinjtë duhanpirës, 8 herë më të rrezikuar nga ataku në zemër

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Të rinjtë duhanpirës janë 8 herë më të rrezikuar të pësojnë atak në zemër krahasuar me ato që nuk pinë duhan, paralajmërojnë ekspertët. Duhanpirësit nën moshën 50 vjeç janë më të rrezikuar nga çdo grupmoshë...

Aspirinë kundër kancerit dhe pro zemrës! Ja në cilën moshë duhet të filloni ta përdorni më shpesh

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Një studim i fundit ka zbuluar se të moshuarit që marrin një dozë të ulët të aspirinës çdo mund të ulin në mënyrë drastike rrezikun për t’u prekur nga kanceri dhe sëmundjet e zemrës. Hulumtuesit shkencorë kanë...

Ja çfarë tregon organi gjenital për jetëgjatësinë

Madhësia e penisit duhet të jetë një ndër problemet më pak shqetësuese për meshkujt. Një problem madhor në jetën seksuale të meshkujve duhet të jetë impotenca seksuale (disfunksioni erektil) i cili, sipas një studimi të fundit, rrit me 70% rrezikun për vdekje të...

Efekti anësor më i frikshëm i tensionit të ulët të gjakut

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Ulja e tensionit të gjakut është mirë në rastet kur ai është shumë i lartë. Por, nëse ai ulet shumë, mund të dëmtojë zemrën, sugjeron një studim i ri. Në studimin që iu bënë më shumë se 11 mijë njerëzve, të...

Sindromi që prek zorrën e trashë, përmirësimi përmes dietës

Rozana Aleksi, gastrohepatologe Sindorimi i zorrës së irrituar (SZI) është një çrregullim i zakonshëm që prek zorrën e trashë (kolon). SZI është një gjendje kronike që zakonisht shkakton dhimbje barku shtrënguese, spazma, fryrje, diarre dhe kapsllëk. Shqetësimet variojnë nga...

Sindromi që prek zorrën e trashë, faktorët e rrezikut dhe komplikacionet

*Rozana Aleksi, gastrohepatologe Sindorimi i zorrës së irrituar (SZI) është një çrregullim i zakonshëm që prek zorrën e trashë (kolon). SZI është një gjendje kronike që zakonisht shkakton dhimbje barku shtrënguese, spazma, fryrje, diarre dhe kapsllëk. Shqetësimet variojnë nga...