Të moshuar

Ushqimet që luftojnë plakjen dhe parandalojnë sëmundjet kronike

  Blerina Bombaj, dietologe Ushqimet që luftojnë plakjen Organizmi i njeriut gjatë gjithë jetës së tij akumulon stres dhe dëmtime që vijnë nga ambienti ku ai jeton. Në varësi të përbëries gjenetike të secilit, këto faktorë...

 

Si mund ta parandaloj hipertensionin?

Ju përshëndes dhe ju falënderoj për informacionet që na jepni vazhdimisht. Kam lexuar shumë për hipertensionin dhe rëndësinë që ka kripa në këtë sëmundje. Unë kam në familje njerëz me hipertension dhe do të doja të dija se...

 

Flini më shumë se 9 orë? Kujdes, mund të jetë tregues i një sëmundjeje të rëndë

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online  Nuk ka gjë më të mirë se gjumi, apo jo? Por, fjetja më shumë orë seç duhet mund të jetë tregues i një gjendje të rëndë në lidhje me shëndetin mendor, sugjerojnë hulumtuesit...

 

Mos i injoroni dhimbjet e shpinës në moshë të re! Paralajmërojnë për vdekje të parakohshme

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Duke injoruar dhimbjet e shpinës, ju vini veten në rrezik. Edhe pse është një problem i zakonshëm në të gjithë botën, shkencëtarët paralajmërojnë...

 

15 faktorët rrezikues të diabetit të tipit 2

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Shkon të bësh një vizitë rutinë tek mjeku dhe merr diagnozën: diabeti i tipit 2. Me siguri, mund të keni dëgjuar më parë për diabetin dhe mund...

 

Shtoni vitaminë B3 në ujë për të mbrojtur shikimin dhe parandaluar glaukomën

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Shtimi i vitaminës B3 në ujë ju mbron kundër glaukomës, ka zbuluar një studim i ri. Gjatë një eksperimenti të kryer tek minjtë, shkencëtarët...

 

Shtrëngimet në gjoks, shenjë paralajmëruese e sëmundjeve të zemrës?!

Arteriet koronare janë enët e mëdha të gjakut që furnizojnë zemrën me gjak të oksigjenuar. Sëmundja e arteriereve koronare shfaqet kur ato preken nga ateroskleroza apo dëmtohen. Zhvillimi i pllakave aterosklerotike ngushton arteriet...

 

Barnat biologjike, zgjidhja për sëmundjet reumatizmale?!

Bisedoi: Elona Tereziu / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Sëmundjet reumatizmale, për nga larmia e tyre dhe për kontigjentin e madh të pacientëve që përfshijnë, kanë bërë që reumatologjia të jetë një ndër...

 

Çfarë e shkakton kolesterolin e lartë? 4 faktorët që ju vënë në rrezik

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Është e vërtetë: Gjenet janë faktori i parë kryesor që ju rrezikojnë nga një sëmundje, përfshirë edhe kolesterolin e lartë. Nëse nëna ose babai juaj...

 

Pyet mjekun: Nëna ka dhimbje zemre dhe mpirje të duarve, a mund të jetë shenjë infarkti?

Nëna ime është 49-vjeçare, vuan shpesh nga dhembjet e forta në gjoks, nga ana e zemrës ka dhimbje të forta, jo vazhdimisht ama, por kur i ndodh, ka shtrëngime të forta. Edhe frymën dhembja po ia ndalon. E kemi pasur te shumë kardiologë,...