Shendet Mendor

Cistet e vezoreve, shkak për lindjen e fëmijëve autikë?!

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Nënat të cilat vuajnë nga sindroma policistike e vezoreve janë më të rrezikuara që të lindin fëmijë autikë. Në këtë përfundim ka arritur...

 

3 gjërat që fëmijët i mësojnë që në mitër

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’: Blertina Koka Shkencëtarët kanë zbuluar se njerëzit i mësojnë disa gjëra para se të lindin. Ja cilat janë 3 gjërat që fëmijët i mësojnë që në mitër: Të...

 

Si të ndihmojmë fëmijët me vështirësi në të lexuar e shkruar

Orjola Pampuri, specialiste e shëndetit mendor pranë ISHP-së Shumë fëmijë kanë vështirësi në të lexuar, në të shkruar, por kjo nuk do të thotë se ata kanë aftësi të kufizuara të të mësuarit. Një fëmijë me paaftësi në...

 

Pijet që forcojnë memorien dhe përqendrimin

Jeni në sezon provimesh? Këto janë pijet që ju ndihmojnë do t’ju ndihmojnë të merrni nota të mira Blerina Bombaj / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Pijet që ushqejnë trurin dhe rrisin përqendrimin Lëngu i memories 1...

 

E vërtetuar shkencërisht/ Fëmijët e parë janë më të zgjuar

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’: Blertina Koka Sipas një studimi të fundit, fëmijët e lindur të parët janë më të zgjuar se vëllezërit dhe motrat më të vogla. Ekonomistët tek Universiteti...

 

Vaji vegjetal rrit në mënyrë drastike rrezikun për zhvillimin e demencës

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’: Blertina Koka Konsumimi i një diete të pasur me vaj vegjetal mund t’ju rrezikojë nga demenca, paralajmërojnë ekspertët. Një studim i fundit tregon se vaji...

 

Çrregullimet mendore fillojnë që në mitër! Ja cilët fëmijë rrezikohen më shumë

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’: Blertina Koka Moskonsumimi mjaftueshëm i frutave dhe perimeve gjatë shtatzënisë mund të çojë në zhvillimin e sëmundjes së alcajmerit tek fëmijët, ka zbuluar...

 

Qëndroni zgjuar deri natën vonë? Mund të jetë shenjë e inteligjencës…

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’: Blertina Koka Nëse e gjeni veten zgjuar deri natën vonë, mos u shqetësoni. Mund të jetë shenjë e inteligjencës. Hulumtuesit shkencorë britanikë kane zbuluar...

 

Mungesa e vitaminës D dyfishon rrezikun për zhvillimin e demencës

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe Gazeta Shëndet+: Blertina Koka Kërkime të shumta shkencore kanë treguar se ekziston një lidhje mes niveleve të ulëta të vitaminës D dhe rrezikut të lartë për zhvillimin e demencës. Së...

 

Dëshironi të keni fëmijë më të zgjuar? Ja çfarë vitaminash duhet të merrni gjatë shtatzënisë!

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe Gazeta Shëndet+: Blertina Koka Gratë që marrin një multivitaminë gjatë shtatzënisë mund të rrisin koeficientin e inteligjencës së fëmijëve, të barasvlershme me një vit të tërë shkolle,...