Shendet Mendor

10 këshilla për të luftuar ankthin

Denisa Canameti, gazeta Shëndet+ dhe Shëndeti Online Femrat janë dy deri në tre herë më shumë gjasa të vuajnë nga çrregullimi i ankthit të përgjithësuar më shumë se meshkujt. Valentina Qemali, psikiatre në Poliklinikën e Specialiteteve...

 

Gratë e pamartuara janë 70% më të rrezikuara nga goditjet në tru

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Rreth 150.000 njerëz kanë një goditje në tru çdo vit në Britani. Një e katërta e këyre njerëzve vdesin brenda një viti dhe nga të mbijetuarit gjysma mbesin me aftësi të...

 

Autizmi mund të shkaktohet nga mungesa e një proteine në tru

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Sipas një studimi të ri mendohet se autizmi mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave në tru. Rreth një e treta e rasteve besohet të jetë për shkak të mungesës së nSR100,...

 

Ja si mund të diagnostikoni sëmundjen Alcajmer me anë të gjalpit të kikirikut

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Alcajmer është forma më e zakonshme e çmendurisë dhe prek miliona njerëz në mbarë botën, çdo vit. Kjo sëmundje renditet si shkaku i 6 kryesor i vdekjeve në SHBA. Alcajmer...

 

Jeni fëmija i madh, i mesëm apo i fundit. Ja çfarë tregon renditja e moshës për nivelin tuaj të inteligjencës

Përshtati në shqip për shëndeti.com.al: D.Bardhi Një grup studiuesish nga Universiteti i Leipzig bënë një krahasim interesant midis 5.200 amerikanëve, 4.500 britanikëve dhe 10.500 gjermanëve. Anketimi u bë me qëllim që të kuptohej...

 

Ushqimet që ju ndihmojnë të flini më mirë

Përgatiti për Shëndet+ dhe Shëndeti Online: Arlinda Gjypi   Ka disa ushqime që ju ndihmojnë të ulni pagjumësinë dhe çrregullimet e gjumit dhe ju bëjnë të flini më mirë, duke rritur cilësinë e orëve të natës. Këto probleme...

 

Pyet mjekun: A e dëmton stresi kujtesën?

Përgjigjet për gazetën “Shëndet+”, psikologia Milena Turtulli Sigurisht. Jo vetëm që stresi dëmton kujtesën, por ndodh dhe një fenomen tjetër që është dhe më interesant. Një stres shumë i madh shoqërohet dhe me fiksim...

 

3 filxhanë kafe në ditë ju shpëtojnë nga dementia

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Pirja e 3 filxhanëve kafe në ditë ul rrezikun e zhvillimit të dementias. Konsumimi i moderuar i kafeinës, sipas ekspertëve, parandalon formimin e grumbullit toksik...

 

Gripi gjatë shtatzënisë, shkak për autizëm tek fëmijët? Ja çfarë kanë zbuluar shkencëtarët

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Gripi në shtatzëni nuk shkakton zakonisht autizëm tek fëmijët, ka zbuluar një studim i ri. Pas një vëzhgimi që iu bënë gati 200 mijë fëmijëve, hulumtuesit shkencorë...

 

Doni të jeni më të zgjuar? Konsumoni këto 5 ushqime

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Po bëni gjithçka mundeni për të mbajtur gjallë kujtesën? Sigurohuni të merrni sa më shumë lëndë ushqyese që ju ndihmojnë në përmirësimin dhe zhvillimin e...