A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Semundjet me shkronjen: F

7 shenjat që paralajmërojnë se ftohja është më serioze nga sa mund ta mendoni

Përshtati në shqip: Blertina Koka Kur bëhet fjalë për ftohjen, ka dy tipa njerëzish: Ata që marrin menjëherë antibiotikë sapo të fillon kolla, dhe të tjerë që e injorojnë dhe thonë vetëm që kanë diçka në fyt. Është e vështirë të parashikosh nëse një kollë...

5 ushqimet që lehtësojnë dhimbjet nga fibromialgjia (sëmundja e dhimbjes së gjithë trupit)

Përshtati në shqip: Blertina Koka Fibromialgjia është një sëmundje ligështuese nga e cila vuajnë më shumë se 5 milionë njerëz në të gjithë botën, shumica e të cilëve janë femra. Sëmundja karakterizohet nga dhimbje kronike, dobësi të muskujve, probleme me gjumin, ankth,...

4 kura natyrale për lëkurën e thatë gjatë dimrit

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe agzeta Shëndet+: Blertina Koka Muajt e ftohtë të dimrit, era, acari e dëmtojnë shumë lëkurën. Dhe shumica prej nesh e përkeqësojmë edhe më shumë lëkurën e thatë dhe të plasaritur duke përdorur produkte grimi dhe tonifikues që nuk...

Lulja që ju shpëton nga ftohja dhe infeksionet urinare brenda 24 orëve

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Jemi në sezonin kur virozat janë të përhapura kudo dhe është e pamundur të shpëtosh pa u prekur nga ftohja apo gripi. Ekspertja e mjekësisë alternative, dr. Sarah Brewer, autore e librit “Eat Well, Stay Well” rekomandon...

Si të shpëtoni nga ftohja dhe gripi në vetëm 3 ditë

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Ulja e temperaturave shumë personave u shkakton ftohje të shoqëruar me hundë të zëna, dhimbje fyti, teshtima, zë të ngjirur etj. Për të shpëtuar sa më shpejt nga ftohja dhe gripi, zgjidhja më e mirë është zinku: ai...

Ekspertët japin alarmin: Një infeksion i ri fungal po rrezikon jetën e njerëzve

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka 13 njerëz janë sëmurë nga një infeksion i rëndë fungal, që mund të rezultojë fatal. Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ka ngritur alarmin në lidhje me infeksionin Candida auris, i cili po rrezikon jetën e...

Një lajm jo i mirë për të moshuarit: Duke u përpjekur të tregoheni gjyshër të mirë, po vini veten në rrezik

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Gjyshërit po vënë shëndetin e tyre në rrezik duke u kujdesur për nipërit ose mbesat. Gati gjysma e tyre thonë se i ka zënë gripi kur kanë qenë duke u kujdesur për fëmijët. Më shumë se 10 milionë gjyshër (73%) në...

Ja si të shpëtoni nga fryrja e barkut dhe kilogramët e tepërt

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Fryrja e barku është një problem me vete. Rrobat të rrinë keq, ndihesh e avashtë dhe dikush mund të mendojë se je 3 muajsh shtatzënë. Ka disa truke për t’i shpëtuar këtij problemi, edhe pse disa prej tyre mund të jenë...

Mendoni se jeni shëndoshur? Me shumë mundësi keni fryrje barku. Ja çfarë duhet të bëni

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Marsela Aliaj Karbohidratet Sasia e madhe e karbohidrateve në dietën ushqimore mund të jetë arsyeja për një stomak të fryrë. Mos konsumoni më alkool dhe kontrolloni sasinë e sheqerit. Sigurohuni të hani sa më shumë ushqime me sasi...

Si të shpëtoni nga myku dhe sëmundja kërpudhore e lëkurës në thua

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Larja në dushet e palestrës mund t’ju ketë lënë një dhuratë të padëshiruar: sëmundjen kërpudhore të lëkurës së thonjve. Në fillim duket e parrezikshme, shfaqet me njolla të bardha ose të verdha poshtë thonjve...