A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Semundjet me shkronjen: GJ

6 shenjat që paralajmërojnë për mpiksje të gjakut dhe bllokim të arterieve

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Në pjesën më të madhe të rasteve, mpiksjet e gjakut janë të mira për trupin. Kur plagoseni, gjaku duhet të mpikset në mënyrë që të ndalojë gjakderdhja. Por, ka raste kur gjaku mpikset kur nuk duhet dhe mund të...

Ja pse nuk duhet t’i tërhiqni asnjëherë fëmijët nga krahët

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Rrotullimi i fëmijës nga krahët mund të duket shumë argëtuese, por ekspertët paralajmërojnë se ky aktivitet mund të shkaktojë lëndime të dhimbshme. Fëmijët parashkollorë, të moshës 1-4 vjeç, i kanë më pak të...

Ja pse fëmijët nuk duhet të rrinë zgjuar deri natën vonë

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Qëndrimi i fëmijëve zgjuar deri natën vonë mund të dëmtojë zhvillimin e trurit, paralajmërojnë shkencëtarët. Oraret e parregullta të gjumit mund të dëmtojnë ato pjesë të trurit që janë ende duke u zhvilluar,...

Dobitë e të fjeturit në anën e majtë

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Marsela Aliaj Të gjesh pozicionin e duhur kur fle nuk është e thjeshtë. Mbase pasi të lexoni këtë artikull do ta kuptoni se është më mirë të flini në anën e majtë. Doktori John Douillard shpjegon se pse është më mirë të flini...

Erëzat që ndihmojnë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Problemet dhe sëmundjet në zemër marrin jetët e mijëra njerëzve në të gjithë botën. Nuk ka asnjë mënyrë tjetër për parandalimin e këtyre sëmundjeve, përveçse një mënyre jetese të shëndetshme dhe ushqyerja siç...

“Infeksion në gjak”, besimi i gabuar i pacientëve. Gjaku nuk infektohet!

Sotiraq Lako, hematolog Është shumë e vështirë t’i shpjegosh pacientit se "gjaku qarkullues nuk infektohet". Lumi nuk infektohet, pellgu po. Nëse në gjak ka patogjenë (viruse - viremia, baktere - bakteremia, funge - fungemia etj), nuk do të thotë se gjaku është i infektuar, ai...

Ja çfarë zbulon gjatësia e trupit për shëndetin e një njeriu!

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Nuk ka një gjatësi perfekte për shëndetin. Disa centimetra më shumë ulin rrezikun e zhvillimit të disa problemeve shëndetësore, por nga ana tjetër rrisin shanset për t’u prekur nga të tjera sëmundje. E njëjta gjë...

11 shenjat që tregojnë se fëmija juaj mund të bëhet gjeni

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Besoni se fëmija juaj 2 vjeç është shumë më i shkathët dhe i zgjuar se bashkëmoshatarët e tij, por nuk mund të jeni 100% i sigurt që do të jetë kështu edhe kur të rritet...apo jo? Në fakt, sipas Shoqatës Kombëtare...

Sëmundja e gjedhit, AKU: Hetim për mënyrën e therjes së kafshëve e tregtimit të mishit

Përhapja e sëmundjes së gjedhit në vendet e rajonit dhe mos respektimi i vendimit të dhënë nga ministri i Bujqësisë pak ditë më parë për bllokimin e shitjes së mishit për një kohë të shkurtër, ka detyruar Autoritetin Kombëtar të Ushqimit që të marrë masa më të rrepta për...

Këta janë njerëzit më të gjatë në botë

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Një studim i ri ka arritur në përfundimin se brezi i sotshëm është më i gjatë se paraardhësit, kjo falë ushqyerjes së shëndetshme dhe shëndetit të mirë. Gjatë 100 viteve të fundit, gjatësia e njerëzve ka ndryshuar në...